Wiadomości

Niemcy i Stany Zjednoczone nie zgadzają się na nałożenie sankcji na Turcję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Berlin oczekuje kontynuowania negocjacji między Grecją i Turcją, domagając się zarazem, by Grecja zaprzestała wezwań do nałożenia przez Unię Europejską sankcji na Turcję. Podobne jest stanowisko Waszyngtonu.

10 sierpnia statek badawczy „Oruç Reis” w obstawie okrętów tureckiej marynarki wojennej przybył w rejon na południe od wyspy Kastelorizo, gdzie rozpoczął prace związane z poszukiwaniem gazu. Jak poinformowano, statki „Oruç Reis”, „Ataman” i „Cengiz Han” mają prowadzić badania w tym rejonie w okresie od 10 do 23 sierpnia. W drugim etapie „Oruç Reis” ma się przenieść w rejon na południe od Krety. W sumie ma on pozostawać we wschodniej części Morza Śródziemnego ok. 6 miesięcy.

W morze wypłynąć miało też 39 okrętów tureckiej marynarki wojennej, przy czym w bezpośredniej bliskości „Oruç Reis” ma przebywać 6 fregat i 6 korwet, a także okręt podwodny. Również Grecja wysłała w morze swoje okręty, ale w mniejszej liczbie…

Francja, okazując wsparcie dla Grecji, wysłała w rejon Krety okręty i samoloty. Chodzi o śmigłowcowiec klasy Mistral, fregatę typu La Fayette oraz dwa myśliwce Dassault Rafale. Zespół francuskich okrętów dołączył do zespołu greckich fregat.

Francja wysyła okręty i samoloty celem wsparcia Grecji w jej konflikcie z Turcją

Grecja oczekiwała, że także inne państwa Unii Europejskiej staną zdecydowanie po jej stronie, jednak wygląda na to, że w kwestii tej brak jest jednomyślności. I choć wszyscy zgodnie potępiają Turcję, to jednak nie wszyscy gotowi są na podjęcie jakichkolwiek realnych działań.

Czytaj też:

Wszyscy przeciw Turcji, Turcja przeciw wszystkim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!