Europa Wiadomości

Niemcy: Sfrustrowani pasażerowie atakują pracowników kolei

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal wp.pl tylko do września br. pracownicy niemieckiej kolei (DB) stali się ofiarami 1981 ataków. Było to więcej niż w całym 2015 roku. Dane te, przytoczone przez dziennik “Passauer Neue Presse”, podało federalne ministerstwo spraw wewnętrznych na zapytanie klubu parlamentarnego partii Lewica. W 2015 r. odnotowano 1876 przypadków uszkodzenia ciała pracowników DB, w 2016 r. było ich 2374, a w 2017 aż 2550.

Posłanka Lewicy Sabine Zimmermann mówi o “niepokojącej tendencji”. Ludzie zatrudnieni na kolei codziennie na własnej skórze odczuwają skutki nagromadzonej frustracji podróżnych, w najgorszym wypadku także fizycznie. To samo dotyczy pracowników poczty i firm kurierskich, takich jak DHL. Tymczasem to nie ci ludzie są odpowiedzialni za zły serwis, tylko kierownictwo tych przedsiębiorstw.

Opóźnienia i odwołania pociągów, ciągłe problemy techniczne powodują, że coraz bardziej sfrustrowani są też pracownicy kolei. “Niejeden myśli: lepiej raczej nie będzie. Wielu kolegów straciło nadzieję” – powiedział gazetom sieci RND (Redaktionsnetzwerk Deutschland) szef związku zawodowego pracowników przedsiębiorstw kolejowych EVG Alexander Kirchner.

“Koleżanki i koledzy w pociągach i na dworcach są bezpośrednio konfrontowani z podróżnymi oburzonymi opóźnieniami pociągów. Stale muszą się tłumaczyć za problemy, których ani nie spowodowali, ani których nie byli w stanie uniknąć” – podkreślił Kirchner.

W ostatnim czasie pociągi dalekobieżne znowu coraz częściej zaczęły się spóźniać. W listopadzie wskaźnik punktualności wyniósł 70,4 procent. “W przeszłości opóźnienia były wyjątkiem, teraz stały się regułą” – powiedział Kirchner – “Kolej została doprowadzona do fatalnego stanu. Braki dotyczą infrastruktury, pociągów i personelu. Prowadzi to do tego, że stopniowo załamuje się cały system”.

Zdaniem związkowca winę za tę fatalną sytuację ponosi nie tylko obecny zarząd, z szefem DB Richardem Lutzem i jego poprzednikami na czele, ale odpowiedzialna jest też polityka. Niemiecka kolej jest państwowym przedsiębiorstwem. “Latami zaniedbano postawienie do dyspozycji odpowiednich środków na modernizację infrastruktury” – skrytykował Kirchner.

I jak się to ma do mity o racjonalnym i pokojowo nastawionym narodzie niemieckim? Piszcie w komentarzach.

Źródło: wp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!