Niemcy zamierzają usunąć osiem turbin wiatrowych, aby… móc wydobywać węgiel brunatny. To nie żart, tylko realny plan spółki RWE dla kopalni odkrywkowej Garzweiler. Węgiel ma być wydobywany w kopalni do 2030 roku. Osiem turbin wiatrowych musi ustąpić miejsca. Aktywiści są zbulwersowani, ale operator RWE chce to zrekompensować gdzie indziej – informuje portal Energetyka24.pl.
Na terenie przyszłego obszaru górniczego przy kopalni odkrywkowej Garzweiler w Erkelenz znajduje się kilka turbin wiatrowych, które muszą zostać zlikwidowane, aby bezpieczenie można było na tym obszarze wydobywać węgiel brunatny. Większość z tych turbin została zbudowana w 2001 roku, więc i tak dożywa swych dni. „Prawdopodobnie zostaną zdemontowane w przyszłym roku” – powiedział rzecznik RWE. Turbiny wiatrowe nadal działają.
Jeden z ośmiu została zdemontowana w zeszłym tygodniu. „Kiedy turbiny wiatrowe zaczęły działać w 2001 roku, było już jasne, że kopalnie odkrywkowe pewnego dnia rozszerzą się na ten obszar” – powiedział rzecznik.
Turbiny wiatrowe znajdują się kilkaset metrów na zachód od osady Lützerath. Aktywiści klimatyczni od lat starają się o zachowanie tego miejsca. Chcą zapobiec rozbiórce domów z powodu wydobycia węgla.
Lokalna inicjatywa „Wszystkie wioski pozostają” skrytykowała plan demontażu turbin. „Trudno o większy absurd niż wyburzanie turbin wiatrowych w środku kryzysu klimatyczno-energetycznego w celu rozbudowy odkrywkowej kopalni węgla” – twierdzi organizacja.
Kierowane przez Zielonych ministerstwa gospodarki na szczeblu federalnym i stanowym uzgodniły z firmą energetyczną RWE, że wycofywanie węgla w nadreńskim obszarze górniczym zostanie przesunięte do 2030 r., a pięć wiosek pozostanie w kopalni odkrywkowej. Osada Lützerath, której pierwotni mieszkańcy przenieśli się i jest własnością RWE, ma zostać pogłębiona w celu produkcji energii.
Tymczasem RWE chce inwestować w projekty energii odnawialnej. „Do 2030 r. grupa chce wybudować co najmniej 500 dodatkowych megawatów na zasadzie regeneracyjnej w samym nadreńskim obszarze wydobycia węgla brunatnego” powiedział rzecznik spółki telewizji ZDF. W kopalni odkrywkowej Inden ma powstać park słoneczny z 26 500 modułami o łącznej mocy 14,4 megawatów. Planowane są lub zostaną uruchomione również kolejne turbiny wiatrowe.
/Energetyka24.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!