Europa Wiadomości

Niemieccy naukowcy chcą leczyć nietolerancje przy pomocy “hormonu miłości”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal ndie.pl niemieccy naukowcy z Bonn postanowili przeprowadzić eksperyment mający na celu zwiększenie stopnia tolerancji wobec tzw. uchodźców. Badanie opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences. Naukowcy mieli za zadanie sprawdzić, czy oksytocyna zwana „hormonem miłości” może mieć wpływ na naszą chęć pomocy ludziom w potrzebie m.in uchodźcom.

Wśród 183 osób wyodrębniono osoby, które były pozytywnie nastawione do tzw. uchodźców oraz te, które wyrażały postawy „ksenofobiczne”. Wszyscy dostali po 50 euro i mieli je wydać na pomoc dla kilkudziesięciu uchodźców i rodowitych Niemców. Mogli też zostawić pieniądze dla siebie.

Badanym przedstawiano zdjęcia z potrzebującymi, następnie mieli wedle uznania przekazywać darowizny na ich pomoc.

Jak łatwo się domyśleć, badani, którzy byli pozytywnie nastawieni do uchodźców częściej przekazywali darowizny. W kolejnym eksperymencie naukowcy zaczęli aplikować uczestnikom oksytocynę w spraju (część dostała placebo). W tym przypadku ci tzw. „małoksenofobiczni” przekazywali jeszcze więcej pieniędzy. Z kolei badani „ksenofobiczni” byli równie niechętni do pomocy jak wcześniej.

W trzecim eksperymencie wraz ze zdjęciami potrzebujących uchodźców dodano opisy o ich historii i potrzebie pomocy, narzucając im altruistyczne normy zachowania także wobec obcych. Tutaj również zaaplikowano „hormon miłości”. W tym przypadku osoby nietolerancyjne zaczęły chętniej przekazywać pieniądze na uchodźców o 74 procent.

Źródło: ndie.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!