Europa Wiadomości

Niemiecka szefowa MSW domaga się nadania praw wyborczych nachodźcom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skrajnie lewicowa minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser zasugerowała rozszerzenie prawa do głosowania w wyborach lokalnych na obcokrajowców, w tym tych, którzy przebywają w kraju zaledwie od sześciu miesięcy.

Niemiecka szefowa MSW domaga się nadania praw wyborczych turystom socjalnym z Afryki i Ukrainy. Faeser, która jest głównym kandydatem Socjaldemokratów (SPD) w październikowych wyborach regionalnych w Hesji, stwierdziła:

-Chcemy zdecydowanie pracować na szczeblu federalnym i w Bundesracie, aby zapewnić wszystkim osobom mieszkającym w gminach Hesji dłużej niż sześć miesięcy prawo do głosowania w wyborach lokalnych.

Obecnie w wyborach lokalnych w Niemczech mogą głosować wyłącznie obywatele Niemiec i obywatele Unii Europejskiej, ale propozycja Faesera znacznie zwiększyłaby liczbę wyborców zarówno wśród osób ubiegających się o azyl, jak i innych obywateli spoza Unii Europejskiej.

Manfred Pentz, członek centrowej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w Hesji, ostro skrytykował tę propozycję, mówiąc: -Prawo do głosowania nie jest pionkiem w kampaniach wyborczych, ale jedną z naszych najwyższych wartości demokratycznych i musi być zastrzeżone dla członków naszego państwa. Otwieranie tego prawa do arbitralnego głosowania i wiązanie go wyłącznie ze zwykłym pobytem, ​​a nie z obywatelstwem, jest sprzeczne z naszymi zasadami demokracji i jako CDU, wyraźnie je odrzucamy.

Niemiecki dziennikarz i były redaktor naczelny gazety „Welt am Sonntag”, Peter Huth, również skrytykował ten pomysł, uznając go za grę na korzyść Alternatywy dla Niemiec (AfD). W artykule opinii dla Die Welt napisał:

„Wystarczy przeczytać nagłówki gazet, by zrozumieć, kto na tej propozycji skorzysta: oczywiście tylko AfD. Planowana równość uchodźców z obywatelami Niemiec przy urnach wyborczych, choćby w lokalnych parlamentach, to dokładnie ten materiał, z którego prawicowi populiści snują swoje bajki o podmianie ludności, Wielkim Resetie i samozniszczeniu Niemiec. I jak zwykle żniwo to AfD zbiera bez własnego wysiłku, bo Minister Spraw Wewnętrznych zrobił to za nich”.

Huth dodał dalej, że cała propozycja ma na celu zwiększenie liczby wyborców SPD i utrzymanie władzy, porównując ją do propozycji obniżenia wieku uprawniającego do głosowania do 16 lat, ponieważ uważa się, że młodzi ludzie mają bardziej lewicowe skłonności polityczne.

-Mamy nadzieję, że uchodźcy odniosą podobny skutek. Faeser nie chce, aby ktokolwiek brał w tym udział, chce po prostu otworzyć dla swojej partii nowe grupy docelowe. „Jakby nasza demokracja była produktem stylu życia, który od czasu do czasu trzeba korygować – stwierdził.

W przeszłości media i niektóre stowarzyszenia podejmowały próby nawoływania do przyznania uchodźcom prawa do głosowania lub kwestionowania powodów, dla których nie wolno im głosować w Niemczech. W 2021 roku nadawca CNN zwrócił uwagę na kilku działaczy wzywających Niemcy do umożliwienia osobom niebędącym obywatelami Niemiec głosowania w wyborach, a niektórzy z nich argumentowali, że proces uzyskania obywatelstwa Niemiec jest zbyt długi i trudny.

Niemieccy prawnicy nie są zgodni co do tego, czy taka propozycja jest w ogóle możliwa w świetle obowiązującego prawa, przy czym berliński prawnik Matthias Zieger stwierdził, że konieczna będzie zmiana konstytucji i nie był pewien, czy taka poprawka wytrzyma kontrolę Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, ponieważ podobna zmiana została wprowadzona w Szlezwiku-Holsztynie i Hamburgu i została przez niego odrzucona.

Tymczasem profesor Hans Meyer stwierdził: –W decydującym art. 20 (Konstytucji – przyp. red.) jest tylko napisane; „naród głosuje”, a nie na przykład „naród niemiecki głosuje”. W chwili, gdy zinterpretujemy to jako naród niemiecki, potencjalni wyborcy sprowadzają się do obywateli. W Konstytucji nie ma nic o tym, czy mieszkający tu obcokrajowcy mogą głosować, czy nie.

Proponowana zmiana następuje w momencie, gdy antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD) stale rośnie w sondażach w całym kraju, osiągając rekordowo wysoki poziom 22%-23% w najnowszych, ogólnokrajowych sondażach.

Polecamy również: Tzw. Uchodźcy z Ukrainy wyjeżdżają z Polski do Niemiec. „Wyższy socjal”​

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!