Europa Polska Wiadomości

Niemiecka telewizja ZDF zgodnie z wyrokiem sądu ma przeprosić za opisanie niemieckich obozów zagłady jako polskie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji uznał, że ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady z okresu II wojny światowej „polskimi”. To pierwsze takie postanowienie, które zapadło na terenie Niemiec. – To kolejny krok milowym w walce o prawdę historyczną w związku z bezprawnym stosowaniem określenia „polskie obozy zagłady” w niemieckich mediach – komentuje mec. Lech Obara z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Lech Obara i Współpracownicy.

– Decyzja sądu otwiera drogę dla innych spraw tego rodzaju, co pozwoli na wykonanie innych podobnych wyroków, dotyczących kłamstwa na temat „polskich obozów zagłady” używanego przez niemieckie media – podkreśla Obara.

Postanowienie sądu w Koblencji jest przełomowe. Po raz pierwszy niemiecki sąd każe tamtejszym mediom umieścić przeprosiny za nazwanie obozów zagłady „polskimi”.

W uzasadnieniu podkreślono, że przeprosiny należą się „powodowi, jako byłemu więźniowi niemieckiego obozu koncentracyjnego na polskim terytorium”, którego „godność i reputacja” podlegają „ochronie w światowej przestrzeni publicznej”. Jednocześnie zaznaczono, że „ochrona dóbr osobistych w znacznym stopniu przeważa nad gwarancją wolności prasy” – napisano w uzasadnieniu.

Tym samym stacja ZDF będzie musiała wykonać wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który nakazał jej umieścić przeprosiny za nazwanie niemieckich obozów zagłady „polskimi”. Telewizję pozwał Karol Tendera, były więzień KL Auschwitz.

ZDF, zgodnie z wyrokiem polskiego sądu, miała umieścić przeprosiny na stronie głównej serwisu internetowego, ale tego nie zrobiła. Przeprosiny zostały ukryte w jednej z zakładek, były mało widoczne i nieczytelne. Mec. Obara, który reprezentował przed sądem Karola Tenderę, pozwał ZDF na terenie Niemiec. Chciał tam uzyskać klauzulę wykonalności dla wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Prawnicy stacji zaczęli używać różnych kruczków prawnych, by do przeprosin nie doszło. Dowodzili nawet, że niekorzystny wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie jest pokłosiem zmian polityczno-gospodarczych w naszym kraju.

W pismach do sądu niemieccy prawnicy przekonywali, że od 2015 roku władzę w Polsce sprawuje konserwatywny rząd, który „funkcjonuje pod hasłem aktywnej polityki historycznej ukierunkowanej na ochronę dobrego imienia państwa polskiego i Polaków”. Sugerowali też, że wyrok, który zapadł w Krakowie, był pokłosiem aktywnej polityki rządu walczącego o prawdę historyczną.

ZDF twierdził przed Wyższym Sądem Krajowym w Koblencji, że dopóki w Polsce nie rządził PiS, dopóty nie zapadały takie wyroki. Poruszono także kwestię zmian w Trybunale Konstytucyjnym, które, według niemieckiej telewizji, doprowadziły do jego „obalenia”.

Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji nie dał się przekonać. Przyznał rację adwokatom Tendery i nakazał umieścić przeprosiny na głównej stronie internetowego serwisu ZDF. – Sąd nie podzielił argumentacji niemieckiej telewizji, zgodnie z którą działania strony polskiej miały na celu wyłącznie jej ukaranie i upokorzenie – tłumaczy Obara.

Zdaniem prawnika, postanowienie Wyższego Sądu Krajowego otwiera Polakom możliwość dochodzenia prawdy historycznej na terenie Niemiec. – Będzie można żądać klauzuli wykonalności do innych wyroków, które zapadały przed polskimi sądami – wskazuje Obara.

O sprawie jako pierwsze napisało „Do Rzeczy”

 

Magna Polonia objęła patronat nad powstającym filmem “German Death Camps”. W filmie zostanie przedstawiona historia powstania obozów koncentracyjnych w III Rzeszy i na terenach okupowanej przez nią Polski, holocaust Żydów, kłamstwo oświęcimskie i zaliczające się do niego mówienie o “polskich obozach zagłady”.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/german-death-camps

Strona internetowa filmu: http://germandeathcamps.film

Wsparcie przez PayPal: http://bit.ly/2yrZpzD

Film zapowiadający: https://www.youtube.com/watch?v=fvJxYD2HF-k

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!