Wiadomości

Norweski kontrwywiad przestrzega przed sprzętem Huawei

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szefowa norweskiej policji kontrwywiadowczej PST zaleciła ostrożność wobec sprzętu firmy Huawei, zarzucając temu koncernowi bliskie związki z chińskimi władzami. Przeciwko sprawozdaniu PST zaprotestowała ambasada ChRL w Oslo – podały media.

– Należy zachować ostrożność wobec Huawei – oceniła szefowa policyjnej służby specjalnej Politiets Sikkerhetstjeneste (PST) Benedicte Bjoernland, cytowana przez hongkoński dziennik „South China Morning Post”. Choć Huawei jest podmiotem komercyjnym, – wydaje się, że ma bliskie związki z chińskim reżimem – dodała.

Przedstawiając doroczne sprawozdanie o zagrożeniach dla bezpieczeństwa kontrwywiadowczego Norwegii, Bjoernland powiedziała, że obowiązujące w Chinach prawo obliguje prywatne firmy, by współpracowały z chińskim rządem.

W raporcie PST oceniono, że największym zagrożeniem dla Norwegii są służby rosyjskie, ale Chiny również prowadzą działalność wywiadowczą przeciwko norweskim interesom i przedsiębiorstwom, w tym podejmują próby penetracji sieci komputerowych.

Sprawozdanie wywołało gniewną reakcję chińskiej ambasady w Oslo. „Chiny nie zagrażają bezpieczeństwu Norwegii. To niedorzeczne, aby służby wywiadowcze danego kraju dokonywały oceny bezpieczeństwa i atakowały Chiny językiem czysto hipotetycznym” – napisano w komunikacie na stronie internetowej ambasady.

Ambasada oświadczyła również, że chińskie prawa i regulacje „nigdy nie wymagają od żadnej instytucji”, by umieszczała w oprogramowaniu „obowiązkowe tylne drzwi”.

Do sprawy odniósł się również redaktor naczelny państwowego chińskiego dziennika „Global Times” Hu Xijin, znany z ostrych nacjonalistycznych komentarzy. „Norweski rynek jest dla Chin jak komar. Jaką ma technologię? Norweski wywiad powinien mieć dla siebie samego trochę szacunku” – napisał na Twitterze, który w Chinach jest zablokowany przez państwowych cenzorów.

Według Agencji Reutera Norwegia rozważa dołączenie do innych państw zachodnich i wykluczenie Huawei z budowy elementów nowej infrastruktury telekomunikacyjnej 5G. Chińska firma uczestniczyła w budowie funkcjonujących obecnie sieci 4G norweskich operatorów Telenor i Telia – przypomina agencja AFP.

Huawei, największy wytwórca sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, mierzy się z narastającą nieufnością w wielu krajach. USA i część ich sojuszników podejrzewają firmę o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ona wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Huawei zaprzecza.

Dotychczas USA, Australia, Nowa Zelandia i Tajwan wykluczyły Huawei z udziału w budowie sieci 5G – wymienia „SCMP”. Według gazety taki krok rozważają również UE, Niemcy i Wielka Brytania.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!