W Nadleśnictwie Stuposiany (RDLP w Krośnie) już od 18 listopada można korzystać z nowego obiektu turystycznego. Wieża widokowa na Jeleniowatym, nieopodal Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, już służy zwiedzającym.
Obiekt o konstrukcji stalowo–drewnianej i wysokości całkowitej 34 metrów, wyposażony jest w taras widokowy, z którego rozciąga się panorama na dolinę górnego Sanu i na ukraińskie Bieszczady, zaś na południu widać ciąg najwyższych szczytów z Haliczem, Kopą Bukowską, z całym grzbietem Bukowego Berda, Połoniny Caryńskiej i Wetlińskiej aż po Smerek.
– Ale przy dobrej widoczności wzrok można zawiesić aż na Gorganach – mówi Waldemar Czado, ratownik GOPR od lat zajmujący się wykonywaniem panoram w jednym z programów komputerowych. – Te panoramy zakładają widok z poziomu najwyższego podestu, a więc z wysokości 31 metrów nad ziemią i muszę przyznać, że mnie samego zaskakują. To jest jeden z najciekawszych punktów widokowych w naszych górach, szczerze gratuluję pomysłodawcy.
Tymczasowe dojście do wieży prowadzi od strony polany Brenzberg, zaś docelowy szlak z Mucznego ze ścieżką edukacyjną i tablicami informacyjnymi ma funkcjonować od najbliższej wiosny. Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny.
– Korzystający z wieży muszą jednak stosować się do zapisów regulaminu – zaznacza Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Jednorazowo tam może przebywać maksymalnie 35 osób. Korzystanie z obiektu odbywa się na własną odpowiedzialność, a dzieci i młodzież do lat 13 mogą korzystać z niego wyłącznie w obecności rodzica bądź opiekuna, który ponosi całkowitą odpowiedzialność za życie i zdrowie podopiecznych.
„Na wieżę należy wchodzić oraz schodzić spokojnie, umiarkowanym tempem, unikając biegania, przepychania oraz wyprzedzania innych użytkowników” – czytamy w regulaminie korzystania z obiektu. „Należy również pamiętać, że podczas wchodzenia i schodzenia z wieży należy zachować szczególną ostrożność. Obowiązuje ruch prawostronny, przyjmuje się, że pierwszeństwo mają osoby schodzące z wieży”.
Zabronione jest wchodzenie na wieżę, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne, jak: gęsta mgła, opady deszczu, śniegu, gołoledź, burza i silny wiatr, a także po ostrzeżeniu meteorologicznym o silnym wietrze lub huraganach.
Rozległe widoki powinny jednak wynagrodzić turystom trud wejścia na górę i stosowania się do rygorów.
/lasy.gov.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!