Naukowcy i inżynierowie z Politechniki Gdańskiej pracują nad nowego typu odbiornikiem radiowym, który pozwoli na komunikację urządzeń działających w internecie rzeczy, w tym w monitoringu, energetyce, gazownictwie, systemie wodociągów. Według twórców podobnego systemu nie ma na rynku polskim, ani prawdopodobnie na unijnym.
Specjaliści z Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych WETI, pod kierownictwem dr. inż. Krzysztofa K. Cwaliny rozpoczęli prace nad konfigurowalnym, sprzętowo-programowym interfejsem radiowym o nazwie DUCH IoT (ang. Internet of Things) – poinformowała Politechnika Gdańska w prasowym komunikacie.
Pod tym skomplikowanym opisem kryje się urządzenie, które ma umożliwić sprawną komunikację między różnymi systemami należącymi do tzw. internetu rzeczy. Można do nich zaliczyć np. kamery do monitoringu, czujniki ruchu czy dymu, stacje pogodowe, liczniki prądu, gazu, wody, pojazdy i różne maszyny.
Warto zauważyć, iż internet rzeczy to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin, a liczba urządzeń tego rodzaju gwałtownie rośnie. Można wręcz się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości, będzie się je spotykać praktycznie na każdym kroku – w domu, w zakładach pracy, na ulicy.
DUCH IoT ma pozwolić na radiową komunikację między nimi z wykorzystaniem sieci LTE oraz sieci następnych generacji, w szczególności 5G.
„Nasz interfejs radiowy ma również umożliwić przesyłanie informacji w ramach krajowej infrastruktury krytycznej, na przykład zaawansowanej telemetrii infrastruktury energetycznej i wodociągowej, zaawansowanych systemów alarmowych i zdalnego nadzoru” – wyjaśnia dr inż. Krzysztof Cwalina.
„Takiego interfejsu nie ma jeszcze na polskim rynku, a według naszych informacji nawet na rynku unijnym. Nasz produkt, wykonany jako framework programowo-sprzętowy, będzie instalowany w urządzeniach, które będą przeznaczone do pracy m.in. w środowiskach trudnych pod względem propagacji fal radiowych np. piwnicach, parkingach podziemnych. Dzięki opracowanym, autorskim algorytmom adaptacyjnego odbioru sygnałów radiowych możliwa będzie efektywna praca łącza radiowego pomiędzy urządzeniem IoT a stacją bazową operatora sieci komórkowej, co wpłynie pozytywnie m.in. na wydajność energetyczną tegoż urządzenia” – dodaje gdański ekspert.
Projekt przewidziany jest na trzy lata. Najpierw prowadzone będą badania przemysłowe, następnie prace rozwojowe, a później – przedwdrożeniowe.
Będzie on realizowany w ramach konsorcjum, którego liderem jest firma DGT sp. z o.o.
Łączny budżet projektu wynosi 10 mln zł, z czego ponad 8 mln to dofinansowanie uzyskane na drodze konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
PAP – Nauka w Polsce
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!