Jak z satysfakcją poinformował portal Ukrainian in Poland, tzw. “uchodźcy wojenni” z Ukrainy poszukujący mieszkania na wynajem w Polsce mogą skorzystać z nowego programu o nazwie „Krok do Domu”. Program ten jest realizowany przez fundację Habitat for Humanity Poland. Wspiera go jednak także rząd warszawski.
Nowe dopłaty mieszkaniowe Nur für Ukrainer. Nowy program ma na celu “pomoc osobom, które borykają się z trudnościami w wynajęciu mieszkania, nawet jeśli dysponują odpowiednimi środkami finansowymi”. Tłumacząc z polskiego na nasze – nawet jeśli jesteś bogatym Ukraińcem, możesz z niego skorzystać.
Na swojej stronie internetowej, fundacja Habitat for Humanity Poland informuje, że aby wziąć udział w programie, wnioskodawcy muszą spełnić określone kryteria:
- udokumentowane przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku;
- stałe miejsce zamieszkania w Polsce w momencie składania wniosku;
- gotowość do zawarcia umowy najmu na okres co najmniej 12 miesięcy;
- minimalny dochód gospodarstwa domowego musi wynosić od 3000 do 4500 zł, w zależności od województwa. Przykładowo dla województwa małopolskiego kwota ta wynosi 4 000 zł.
Ponadto uczestnicy muszą spełniać co najmniej jedno z poniższych kryteriów dodatkowych
- przyjazd z terenów Ukrainy objętych działaniami wojennymi;
- jeden lub więcej członków gospodarstwa mają potwierdzoną niepełnosprawność, chorobę przewlekłą lub zaburzenia psychiczne;
- rodzina samotnie wychowuje co najmniej jedno dziecko;
- rodzina ma troje lub więcej dzieci w wieku poniżej 18 lat;
- pobyt w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania;
- członkowie rodziny należą do społeczności LGBT lub mniejszości etnicznych, narodowych lub religijnych;
- rodzina jest ofiarą przemocy seksualnej lub handlu ludźmi;
- rodzina jest zagrożona eksmisją, co zostało udokumentowane.
Jak czytamy, fundacja pomaga “uchodźcom wojennym” w znalezieniu mieszkania spełniającego potrzeby uczestników poprzez świadczenie usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Zapewnia też możliwość otrzymania dodatkowych środków na opłacenie usług pośrednika, jeśli uczestnicy wybiorą własnego pośrednika (z zastrzeżeniem dodatkowych kryteriów).
Jakby tego było mało, możliwe jest też częściowe finansowanie kaucji wymaganej do zawarcia umowy najmu oraz wypłacane są dodatki do czynszów. Po konsultacji z pośrednikiem dostępne jest też finansowanie kursów językowych, szkoleń zawodowych lub usług opieki nad dziećmi.
Ważną informacją jest, że program nie jest alternatywą dla realizowanego przez rząd warszawski programu 40+, który oferuje inne rodzaje wsparcia dla Ukraińców.
NASZ KOMENTARZ: Jak widzimy, “uchodźcy wojenni” z Ukrainy są zupełnie innymi uchodźcami niż ci, których widzieliśmy we wszystkich dotychczasowych konfliktach zbrojnych na świecie. Z jednej strony są “uchodźcami” choć nie mają oficjalnego statusu “uchodźców”. Z drugiej, mogą liczyć na dopłaty do mieszkań, choć takowe mają, bo cyklicznie jeżdżą na Ukrainę, by odebrać czynsze ze swoich lokali. Z trzeciej, prawdziwi uchodźcy mieszkają w specjalnych obozach, ciesząc się, że udało im się uciec ze strefy walk, a nie wracają do rodziny na święta.
Z czwartej wreszcie – dopłacane im mieszkania mają spełniać ich standardy. Jedyna konkluzja, jaka rodzi się po zsumowaniu tego wszystkiego jest taka, że mamy do czynienia ze zorganizowaną i wręcz na siłę forsowaną akcją przesiedleńczą, w celu stworzenia w Polsce państwa dwunarodowego. Komuś bardzo zależy, żeby Ukraińcy na stałe urządzali się w Polsce, jak u siebie.
Polecamy również: Ukraina gorsza od Rosji?
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!