4 marca w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie została odprawiona Msza św w języku polskim ku czci św. Kazimierza Królewicza – patrona Litwy i archidiecezji wileńskiej. To wyjątkowe wydarzenie, bo w wileńskiej katedrze nabożeństwa po polsku codziennie nie są odprawiane – przypomina portal L24.lt.
Mszy św. przewodniczył prałat Wojciech Górlicki, proboszcz kościoła św. św. Piotra i Pawła w Wilnie. Nabożeństwo rozpoczęło się od wykonania przez chór XI-wiecznego hymnu ku czci Najświętszej Maryi Panny „Omni die dic Mariae”.
„To była ulubiona pieśń i modlitwa św. Kazimierza. Za jego wstawiennictwem modlimy się za całą naszą wspólnotę eucharystyczną, całą diecezję i we wszytkich intencjach, które dzisiaj przynosimy do naszej katedry” – powiedział podczas Mszy św. prałat Górlicki.
Św. Kazimierza urodził się w 1458 roku w Krakowie. Był synem króla Polski, wielkiego księcia litewskiego Kazimierza IV Jagiellończyka i autriackiej księżnej Elżbiety Habsburżanki. Był bardzo pobożny. Odznaczał się gorliwością w wierze, szczególną czystością ducha i miłosierdziem względem ubogich, a także wielką pobożnością wobec Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny. Po długotrwałej chorobie płuc zmarł w Grodnie 4 marca 1484 roku. Pochowany w katedrze wileńskiej. W 1602 r. został ogłoszony świętym, w 1636 r. – patronem Litwy.
„Piękne jest życie św. Kazimierza i piękny kult. W XVII wieku co tydzień zakonnicy wileńscy wraz z młodzieżą przychodzili do katedry na pielgrzymkę do św. Kazimierza. Św. Kazimierz stał się patronem wielu kościołów: ponad 40 na terenie dzisiejszej Polski i 16 na terenie Litwy. Uroczystości ku czci św. Kazimierza zawsze były wielkim wydarzeniem” – mówił prałat Górlicki.
Zaznaczył, że powinniśmy naśladować św. Kazimierza „w jego uczciwości, sprawiedliwości i miłości do bliźniego”.
Tegoroczne odpusty ku czci św. Kazimierza Królewicza w katedrze wileńskiej są niezwykle uroczyste i potrwają do niedzieli włącznie. Z inicjatywy administratora bazyliki archikatedralnej, księdza Virginijusa Česnulevičiusa odpustowe Msze św. są po raz pierwszy odprawione nie tylko w języku litewskim, ale również polskim, angielskim, włoskim i białoruskim.
Ostatni raz modlono się po polsku w katedrze wileńskiej 8 listopada 2018 roku w intencji Polski z okazji 100. rocznicy odzyskania przez ten kraj niepodległości. Z taką inicjatywą wystąpiła miejscowa społeczność polska i Związek Polaków na Litwie.
/l24.lt/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!