Jaskinia Ciemna, która jest najważniejszym miejscem zimowania nietoperzy – podkowców małych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, będzie zamknięta dla zwiedzających od czwartku aż do wiosny. Związane jest to z rozpoczęciem przez te ssaki przygotowań do hibernacji.
Jak poinformował w poniedziałek Ojcowski Park Narodowy, w ostatnich dniach w Jaskini Ciemnej zaobserwowano liczne pojawienie się podkowców małych, przygotowujących się zimowania.
„Jaskinia Ciemna jest najważniejszym miejscem zimowania tych nietoperzy na terenie parku. W październiku rozpoczną hibernację, zwaną też snem zimowym. Pozostaną tam aż do wiosny, kiedy to znów wylecą w poszukiwaniu pożywienia – owadów” – wskazali przedstawiciele OPN.
Ojców i jego okolice są jednym z ważniejszych zimowisk w Polsce dla podkowców małych (Rhinolophus hipposideros). Jaskinia Ciemna jest też największym zimowiskiem tych zwierząt na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Gatunek znajduje na tych terenach bardzo dobre warunki do życia – tereny zalesione ze skałami wapiennymi, dostatek pożywienia oraz dogodnych miejsc do zimowania.
Według corocznej inwentaryzacji prowadzonej tej zimy w Ojcowskim Parku Narodowym przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, doliczono się tam 721 zimujących nietoperzy z 11 gatunków. Zdecydowana większość – 631 to podkowce małe; liczebność tego gatunku od kilkunastu lat wzrasta na tym terenie.
Pozostałe 90 osobników to przedstawiciele gatunków: podkowiec duży, nocek duży, nocek rudy, nocek orzęsiony, nocek łydkowłosy, nocek Brandta, nocek wąsatek, nocek Alkatoe, mroczek późny, gacek brunatny oraz mopek zachodni.
Według poznańskich badaczy, nietoperze w Ojcowskim Parku Narodowym mają się dobrze. Wpływ na dobrostan tych ssaków ma poprawa stanu środowiska naturalnego, związana przede wszystkim z wycofaniem toksycznych środków ochrony roślin oraz dobra ochrona stanowisk zimowania.
W Polsce występuje 26 gatunków nietoperzy. Wszystkie są objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.
autor: Rafał Grzyb
Nauka w Polsce – PAP
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!