Już za chwilę zaczną się wakacje, warto więc zastanowić się nad planem letniej wyprawy. Jedną z propozycji są oleszyckie lasy (RDLP w Krośnie), które są doskonałym pomysłem dla miłośników historycznych ciekawostek.
Dla spacerowiczów leśnicy polecają ścieżkę historyczno–przyrodniczą w leśnictwie Kolonia (Stare Sioło, współrzędne: N50°10ʹ41.3ʺ, E 22°58ʹ05,2ʺ), gdzie na ponad 2,5 km trasie można poznać wojenne dzieje okolicy, jak również zapoznać się z metodami hodowli sadzonek w jednej z najnowocześniejszych polskich szkółek leśnych.
Na trasie przejścia znajduje się Las Pamięci Leśników Ofiar Zbrodni Katyńskiej posadzony w 2011 r. Rośnie tu 724 dęby wyhodowane z nasion poświęconych przez metropolitę lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Każde z drzew upamiętnia jedną ofiarę sowieckich zbrodni na ludziach lasu. W osobnej kwaterze posadzono również 96 dębów upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Dokładnie w dniu, kiedy wysiewano żołędzie w szkółce, przyszła wieść o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, dlatego powiększono „las pamięci” również o drzewa poświęcone tamtym ofiarom.
Stąd trasa wiedzie po śladach umocnień tzw. Linii Mołotowa, przypominających o dramatycznych wydarzeniach z lat 1939-1941. Można nią dotrzeć do plantacji nasiennych różnych gatunków drzew leśnych, znajdujących się już w obrębie kompleksu szkółkarskiego w leśnictwie Kolonia. Część szkółkarska to 600-metrowa trasa poświęcona aspektom hodowli lasu. Tu można zobaczyć cały cykl hodowli sadzonek, od siewu, po przygotowane już na polach zraszania tysiące kontenerów z młodymi drzewkami rodzimych gatunków, czekającymi na wywóz do lasu.
W tejże szkółce jest również trasa „edukacja leśna dla najmłodszych” o długości 200 m, gdzie można zobaczyć różne stadia rozwojowe drzew i krzewów leśnych. Czas przejścia to około 10 minut, zatem nawet najmłodsi nie zdążą się znudzić.
Na terenie lasów Nadleśnictwa Oleszyce warto też odwiedzić wiatę leśną w leśnictwie Zabiała (współrzędne: N 50°11ʹ43,1ʺ, E 22°57ʹ58,1ʺ) z ciekawą ofertą edukacyjną
– Ten obiekt to niejako „serce” systemu, z którego, i do którego, można dotrzeć asfaltowymi drogami z miejsc historycznych: linii Mołotowa, Lasu Katyńskiego czy ścieżek przyrodniczych, jak choćby „Na Laszce” w leśnictwie Miłków – mówi Stanisław Zagrobelny, nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce. – Jego infrastruktura, z pojemnym parkingiem i zapleczem do odpoczynku wspomaga rozwijający się ruch turystyczny w powiecie lubaczowskim. Umożliwia też spacer po krótkiej ścieżce, przy której rosną drzewa i krzewy miododajne, połączonej z ekspozycją poświęconą programowi powrotu pszczół do lasu.
Dla tych którzy chcącą spróbować swoich sił w rozpoznawaniu gatunków drzew leśnych w kąciku edukacyjnym przygotowano próbki drewna rodzimych gatunków z przekrojami. Co ważne, turyści mogą również zaparzyć sobie kawę lub herbatę, przygotowano dla nich także palenisko.
Dla osób, które chcą poznawać atrakcje całej okolicy leśnicy polecają mapy Nadleśnictwa Oleszyce, z bogatą treścią nazewniczą, z odniesieniami do punktów, które oznakowano w terenie.
– Z tą mapą można trafić do miejsc naprawdę mało znanych a ciekawych, jak choćby pod obelisk w uroczysku „Tartak”, upamiętniający wymarsz pierwszego oddziału z Galicji do powstania styczniowego w 1863 roku; to z tutejszych lasów pod dowództwem pułkownika Leona Czachowskiego do walki wyruszył 500-osobowy oddział ochotników z Galicji – przypomina nadleśniczy Zagrobelny.
Każdy też może odkryć nieistniejącą wieś Miłków ze śladami jej historii i mogiłami czterech żołnierzy 21 Dywizji Piechoty Górskiej gen. Kustronia, którzy polegli w bitwie pod Oleszycami 17 września 1939 r.
/lasy.gov.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!