11 sierpnia 1937 roku to jedna z najczarniejszych dat w dziejach Narodu Polskiego. Tego dnia rozpoczęła się „Operacja Polska NKWD”. W następstwie wydanego 80 lat temu rozkazu nr 00485 mieszkających na terenie ZSRR Polaków poddano totalnej eksterminacji – mężczyzn przeważnie rozstrzeliwano, kobiety zsyłano do obozów, a dzieci kierowano do domów dziecka.
W związku z tą rocznicą przypominamy artykuł, który ukazał się w pierwszym numerze kwartalnika „Magna Polonia”:
– Stalin mścił się za klęskę komunistycznego marszu na Zachód, przerwanego nad Wisłą w 1920 roku, oraz karał Polaków za sprzeciw wobec kolektywizacji – tłumaczy dr Szarek.
Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca Prokuratora Generalnego Andrzej Pozorski przypomniał, że w sprawie „operacji polskiej” prowadzone jest postępowanie karne. Chodzi w nim o ustalenie okoliczności zbrodni oraz nazwisk pokrzywdzonych.
W przeddzień rocznicy rozkazu zleconego przez Józefa Stalina, a podpisanego przez ludowego komisarza bezpieczeństwa państwowego Nikołaja Jeżowa, IPN oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia uruchomiły strony internetowe: operacja-polska.pl i ofiaryterroru.pl. Można na nich znaleźć informacje na temat działań NKWD w latach 1937-38.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!