Instytut Ordo Iuris apeluje do polskich europarlamentarzystów o opowiedzenie się za odrzuceniem w całości projektu dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dziś na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego europosłowie zadecydują m.in. o losie poprawek do tego projektu zgłoszonych po lipcowym głosowaniu. Jeśli zostanie on przyjęty, rozwiązania znane jako „Acta 2” mogą spowodować, że samo „linkowanie” internetowych treści będzie płatne a mniejszym portalom dziennikarskim zagrozi finansowy upadek. Sprzeciwia się temu Instytut Ordo Iuris.
Na początku lipca europejskie media obiegła informacja o odrzuceniu przez Parlament Europejski projektu dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Niestety to głosowanie nie zakończyło prac nad dyrektywą, a odrzucając sprawozdanie komisji prawnej PE (JURI) nie przyjęto również korzystnych, z punktu widzenia internautów, poprawek do projektu dyrektywy zaproponowanej przez Komisję Europejską.
Zaakceptowanie projektu w kształcie zaproponowanym przez Komisję Europejską oznaczałoby koniec Internetu w formie znanej nam dotychczas. Najbardziej kontrowersyjne i krytykowane zarazem przepisy – art. 11 i art. 13 projektu dyrektywy przewidują odpowiednio:
– przyznanie wydawcom wyłącznego prawa do zwielokrotniania utworu, co ograniczy m.in. dopuszczalność prywatnego i niekomercyjnego korzystania bez licencji z materiałów prasowych.
W skrajnej postaci przepis ten może skutkować wprowadzeniem zakazu bezpłatnego linkowania do treści zamieszczonych w Internecie oraz niezwłocznym usuwaniem przez portale społecznościowe udostępnianych przez internautów materiałów, także tych nieobjętych prawami autorskimi, ale błędnie zakwalifikowanych do tej kategorii przez algorytmy używane przez portale społecznościowe.
– wprowadzenie szeregu mechanizmów monitorowania i filtrowania treści zamieszczanych w Internecie, przerzucenie na właścicieli portali internetowych obowiązku bieżącego monitorowania i filtrowania danych, co może podważać ekonomiczne podstawy funkcjonowania mniejszych i lokalnych portali, których nie będzie stać na dostosowanie się do nowych przepisów.
Zagrożeniom związanym z wprowadzeniem dyrektywy jest poświęcona analiza przygotowana przez ekspertów Instytutu Ordo Iuris.
/ordoiuris.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!