PKN Orlen podpisał długoterminowy, 20-letni kontrakt na dostawy LNG z amerykańską firmą Sempra. O szczegółach mówił na konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek.
– Dziś podpisujemy umowę z firmą Sempra. To amerykańska firma, która jest istotnym graczem na rynku amerykańskim w zakresie LNG. To kontrakt na 20 mln ton. Będziemy go realizować od początku 2027 r. To 1 mln ton rocznie, ok. 1 mld 200 mln m sześć. gazu – powiedział prezes Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.
Podpisaliśmy długoterminową umowę z @SempraInfra na dostawy skroplonego gazu LNG z USA. Niskoemisyjny gaz, dostarczany ze stabilnego regionu, będzie paliwem wspierającym transformację polskiej energetyki. To ważne uzupełnienie dla źródeł odnawialnych pic.twitter.com/PKbltYttpT
— ORLEN (@PKN_ORLEN) January 25, 2023
– Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów – mówił Obajtek, dodając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie – ocenił Obajtek. – Jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami. Gazu w Polsce nie zabraknie – zapewnił.
Sempra to przedsiębiorstwo zajmujące się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w USA.
Mamy koleją umowę na dostawy gazu z USA. Dzięki aktywnej współpracy z dostawcami z całego świata mogliśmy skończyć z uzależnieniem Polski od rosyjskiego gazu. Działamy konsekwentnie, żeby zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Polski 🇵🇱 pic.twitter.com/1RuA0olNt8
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) January 25, 2023
W ubiegłym tygodniu PGNiG i Grupa ORLEN dokonały podsumowania działań w zakresie LNG. Jak poinformowano, w minionym roku odebrano aż 58 ładunków LNG w terminalu w Świnoujściu.
W 2022 roku Grupa ORLEN odebrała 58 ładunków LNG w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Liczba dostaw oznacza także ich wzrost o 57 proc. rok do roku.
Co ciekawe, najwięcej dostaw – 36 – pochodziło z USA. Na drugim miejscu znalazły się ładunki z Kataru (18 statków). Poza tym, gaz skroplony importowano z Nigerii, Trynidadu, Tobago i Egiptu.
“Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu, pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca” – podano w oświadczeniu na stronie pgnig.pl.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!