Jak już informowaliśmy, 10 lutego wojska tureckie rozpoczęły „Operację Orli Szpon-2” przeciwko bojownikom kurdyjskim w Irackim Kurdystanie. Celem działań wojsk tureckich są bazy PKK w regionie Gara.
Jak wynika z informacji podanej przez tureckie media, operacja rozpoczęła się w dniu 10 lutego o godz. 2.55. Samoloty F-16C/D Fighting Falcon oraz śmigłowce T129 ATAK zaatakowały obozy i stanowiska kurdyjskie zlokalizowane w odległości ok. 30 – 35 km od granicy tureckiej, po czym wysadzono desant.
Dziś tureckie Ministerstwo Obrony sprecyzowało, że Ministerstwo Obrony sprecyzowało, w pierwszej kolejności przeprowadzono operacje lotnicze, w trakcie których zniszczono ponad 50 celów, takich jak obozy, schrony, składy amunicji, punkty sztabowe i jaskinie wykorzystywane przez PKK. W działaniach tych użyto samolotów, śmigłowców oraz dronów uderzeniowych. Wykorzystano też samoloty-cysterny oraz samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli. Po kampanii lotniczej w regionie Gara zostały wysadzone elementy lądowe, przerzucone tam helikopterami.
Tureckie Ministerstwo Obrony udostępniło dziś film z tychże działań:
1️⃣ Irak Kuzeyinde Gara bölgesinde bulunan ve teröristler tarafından kullanılan hedeflere yönelik 10 Şubat 2021 günü başlatılan “Pençe Kartal-2 Harekatı” planlandığı şekilde devam etmektedir. pic.twitter.com/CgpnnPy5WZ
— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) February 12, 2021
Kurdowie twierdzili, że w pierwszym dniu walk zabitych zostało dziesięciu żołnierzy tureckich. Z kolei Ministerstwo Obrony Turcji poinformowało, że dwóch żołnierzy tureckich zostało zabitych, a kolejnych czterech zostało rannych.
— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) February 10, 2021
Ranni żołnierze – jak dodano – zostali ewakuowani do szpitala, przy czym jeden z nich w ciągu nocy zmarł. Tureckie Ministerstwo Obrony opublikowało na twitterowej stronie zdjęcia zabitych żołnierzy.
— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) February 11, 2021
Nie wiemy, jakie straty poniosły wojska tureckie drugiego dnia operacji, możemy spodziewać się, że komunikat w tej sprawie wkrótce pojawi się na stronie tureckiego Ministerstwa Obrony.
„Krew naszych bohaterskich żołnierzy, którzy zginęli śmiercią męczeńską w pierwszym kontakcie, nie została na ziemi, a 33 terrorystów, z których dwóch należało do tzw. sztabu kierowniczego organizacji, zostało dotychczas zneutralizowanych w ramach operacji” – czytamy w dzisiejszym komunikacie tureckiego Ministerstwa Obrony.
Tymczasem ugrupowania związane z Partią Pracujących Kurdystanu wydały oświadczenie, w którym potępiły postawę peszmergów, którzy to uchylili się od walki z jednostkami tureckimi.
Bojownicy PKK wściekli na peszmergów za postawę w obliczu tureckiego ataku
Jest to kolejna operacja wojsk tureckich w Irackim Kurdystanie. Pięć dni temu informowaliśmy o sytuacji w graniczącym z Iranem irackim regionie Bradost, który w 50% kontrolowany jest przez wojska tureckie. 117 wiosek w tymże regionie znajduje się na obszarze pozostającym pod kontrolą turecką, przy czym chodzi o obszar 30 X 55 km. Siły tureckie znajdują się niecałe 7 km od centrum regionu – miasta Sidakan.
Ale wojska tureckie obecne są także w kilku innych regionach Iraku. Turcja bowiem od szeregu lat prowadzi operacje wojskowe w północnym Iraku, rozmieszczając tam swoje wojska, których zadaniem jest zwalczanie partyzantki Partii Pracujących Kurdystanu, która na tamtym terenie ma swoje bazy wypadowe. Z każdym rokiem działania Turcji zyskiwały na intensywności, szczególne nasilenie tych działań miało miejsce latem ubiegłego roku, tak że we wrześniu 2020 roku Turcja posiadała w północnym Iraku już kilkadziesiąt baz wojskowych.
Przypomnijmy też, iż w Iraku mieszka liczna mniejszość turkmeńska, której liczebność – według różnych źródeł – szacowana jest na od kilkuset tysięcy do nawet trzech milionów.
W rejonie na południowy-wschód od Kirkuku osiedliło się w XI wieku oguzyjskie (turkmeńskie) plemię Boyat. Z kolei w wieku XIV okolice Mosulu znalazły się w granicach państwa utworzonego przez oguzyjską (turkmeńską) federację plemion Qaraqoyunlular. Mówimy więc o wyznających islam szyicki plemionach, które odegrały kluczową rolę w powstaniu Azerbejdżanu.
Przybycie do Iraku kolejnych fal ludności turkmeńskiej związane było z panowaniem osmańskim. Jako że Irak przez okres blisko czterystu lat stanowił część tureckiego imperium, przez cały ten okres osiedlali się tam Turcy, którzy w przeciwieństwie do ich pobratymców, przybyłych tam wcześniej, wyznawali islam sunnicki. Ich reprezentację stanowi Iracki Front Turkmeński (Irak Türkmen Cephesi), który jest jednoznacznie ukierunkowany na Ankarę, skąd zresztą otrzymuje ogromne wsparcie. Sunnicy bojownicy turkmeńscy przechodzili też szkolenie wojskowe w tureckiej bazie w Baszice.
Natomiast potomkowie członków plemienia Boyat, którzy zachowali świadomość swej odrębności i którzy wyznają islam szyicki, w czasie niedawnych walk z Państwem Islamskim (ISIS) sformowali w rejonie Kirkuk – Tuz Churmatu dwie turkmeńskie brygady (brygady 16. i 52.), funkcjonujące w ramach struktur Al-Haszd asz-Szabi. Nieco później w okolicach Tall Afar, na zachód od Mosulu, sformowana została przez tamtejszych szyickich Turkmenów 53. Brygada Al-Haszd asz-Szabi. Łączna liczebność tych trzech brygad w 2018 roku szacowana była na 7 – 8 tysięcy ludzi. Jak się przedstawia ich stan osobowy obecnie, trudno mi powiedzieć.
Zorganizowanie we wrześniu 2017 roku przez władze Irackiego Kurdystanu referendum niepodległościowego skłoniło władze w Bagdadzie do przeprowadzenia w październiku 2017 roku akcji wojskowej. Peszmergowie zmuszeni zostali do opuszczenia między innymi okolic Kirkuku. Przy tym istotną rolę odegrały tu turkmeńskie formacje szyickie Al-Haszd asz-Szabi.
Od tamtej pory okolice Kirkuku znajdują się pod kontrolą bojowników turkmeńskich. W samym mieście Turkmeni także mają sporo do powiedzenia, a wręcz można odnieść wrażenie, iż ich głos znaczy tam najwięcej. Ich pozycję przez długi czas osłabiały wewnętrzne podziały, które to jednak z czasem zaczęły tracić na znaczeniu…
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’nin Kerkük civarında Türkmen köylerini koruyan askerlere ziyareti. pic.twitter.com/vE0vBVD54F
— Irak Türkmen Cephesi (@ITCResmi) January 18, 2021
Śmierć w amerykańskim nalocie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, a następnie bliska współpraca wojskowa Turcji i Azerbejdżanu, zwieńczona spektakularnym zwycięstwem armii azerbejdżańskiej w Górskim Karabachu, sprawiły, iż dowódcy turkmeńskich formacji funkcjonujących w ramach Al-Haszd asz-Szabi coraz rzadziej spoglądają w stronę Teheranu, a coraz częściej w stronę Ankary. Doszło też do szeregu spotkań przywódców Irackiego Frontu Turkmeńskiego oraz liderów turkmeńskich formacji szyickich, których efektem jest zacieśniająca się współpraca między nimi.
istotną rolę odgrywa w tym wszystkim państwo tureckie… W sytuacji gdy USA sukcesywnie zmniejsza swoją obecność w Iraku, ich rolę stopniowo przejmuje właśnie Turcja. Niedawno do Bagdadu udała się turecka misja wojskowa, z generałem brygady na czele, która ma się zająć szkoleniem irackich wojsk.
Askerî Danışmanlarımız, NATO Irak Misyonu (NM-I) kapsamında dost ve kardeş Irak Ordusuna destek vermek üzere Bağdat’a gitti.
Biri Tuğgeneral olmak üzere toplam 25 personelimiz NATO Irak Misyonu’nda görev yapacak.#MSB #TSK pic.twitter.com/ljjg9EHExV
— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) January 26, 2021
Wojciech Kempa
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!