Ogólnokrajowy strajk pracowników sektorów naftowego, petrochemicznego i energetycznego, zorganizowany w proteście przeciwko niskim płacom i surowym warunkom pracy, rozprzestrzenił się w piątek i sobotę na kolejne zakłady w różnych miastach i regionach Iranu.
W piątek do strajku przyłączyli się między innymi pracownicy kontraktowi Rafinerii Isfahan, robotnicy kontraktowi Jahan Pars Ilam, pracownicy Pompowni nr 5 w Bandar Abbas i pracownicy Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Fajr. Już wcześniej do ogólnokrajowego strajku pracowników rafinerii, zakładów petrochemicznych i elektrowni dołączyli hutnicy z Huty Yazd w środkowym Iranie.
Do ogólnokrajowego strajku pracowników rafinerii, zakładów petrochemicznych i elektrowni dołączyli też hutnicy z Huty Yazd w środkowym Iranie. https://t.co/TJ52G3VMi3
— Wojciech Kempa (@wojciech_kempa) June 25, 2021
Dziś pojawiły się informacje, że strajk podjęli także pracownicy firmy Nima Azmoun. Pracę przerwali również pracownicy przedsiębiorstwa obsługującego zapory na Jeziorze Urmia. Strajk rozpoczął się też w rafinerii gazowej Behbahan Bidboland.
🔴هشتمین روز اعتصاب گستردهٔ کارگران پتروشیمی و صنعت نفت و گاز، نیروگاهها و پالایشگاهها و پیوستن کارگران فاز ۲ پالایشگاه گاز بیدبلند بهبهان #اعتراضات_سراسری#کارگران_صنعت_نفت https://t.co/z47bAFuz7c pic.twitter.com/OSdOzKnKYf
— سازمان مجاهدین خلق ایران (@PMOIRAN) June 26, 2021
Przypomnijmy, wszystko zaczęło się 19 czerwca, dzień po wyborach, które stały pod znakiem rekordowo niskiej frekwencji i ogromnej liczby głosów nieważnych. Najpierw zastrajkowali pracownicy koncernu naftowego Farab z siedzibą w Assaluyeh, w ostanie Buszehr. Strajk szybko rozprzestrzenił się na inne zakłady. Dziś strajkuje już kilkadziesiąt dużych zakładów w różnych regionach Iranu.
Czytaj też:
W Iranie strajkują rafinerie, zakłady petrochemiczne oraz pracownicy sektora energetycznego
/wk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!