Wiadomości

Ożywiono bakterie z czasów dinozaurów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W warunkach laboratoryjnych naukowcom udało się ożywić znalezione głęboko w morskich osadach bakterie, mogące mieć ponad 100 milionów lat – informuje „Nature Communications”.

Pomimo bardzo skąpych zasobów składników odżywczych drobnoustroje mogą przetrwać głęboko pod powierzchnią Ziemi, prawdopodobnie dzięki wejściu w tryb minimalnej aktywności.

Zespół kierowany przez Stevena D’Hondta z University of Rhode Island i Yuki Morono z Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology zbadał około 7000 bakterii obecnych w próbce mułu z dna południowego Pacyfiku, pobranej na głębokości przekraczającej 5700 metrów.

W laboratorium naukowcy dostarczyli bakteriom składniki odżywcze z charakterystycznymi izotopami węgla i azotu. W ciągu 10 tygodni izotopy te zaczęły pojawiać się wewnątrz drobnoustrojów, co wskazuje, że zaczęły one żerować. Niektóre mogą mieć 100 milionów lat i być najdłużej żyjącymi formami życia na Ziemi. Muł, w którym znaleziono bakterie pokrywają warstwy dwutlenku krzemu sprzed 101,5 miliona lat, przez które nie mógł przeniknąć żaden późniejszy mikroorganizm.

W ubogim w składniki odżywcze mule zasobów wystarczało prawdopodobnie tylko na naprawę uszkodzeń – ale nie na namnażanie się (choć nie ma co do tego pewności). Jeśli bakterie się nie namnażały, mogły przeżyć 100 milionów lat jako indywidualne komórki, co czyniłoby je najdłużej żyjącymi organizmami na Ziemi (choć zdaniem wielu ekspertów tak długa egzystencja pojedynczej bakterii wydaje się mało prawdopodobna).

W roku 2000 inny zespół naukowców ogłosił, że udało się ożywić jeszcze starsze bakterie zamknięte w kryształach soli 250 milionów lat wcześniej, jednak eksperci podejrzewali, że mogło dojść do zanieczyszczenia próbki. W przypadku bakterii z prastarego mułu takie zanieczyszczenie jest mało prawdopodobne.

To, czy bakteria, która w ciągu milionów lat musiała niezliczoną liczbę razy przeprowadzać procesy naprawcze, nadal jest tą samą bakterią, co w czasach dinozaurów, jest pytaniem natury raczej filozoficznej. D’Hondt uważa, że tak.

Autor: Paweł Wernicki
Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!