Uniwersytet w Jerozolimie zawiesił wybitną palestyńską profesor po jej uwagach wzywających do zakazania syjonizmu (żydowskiego nazizmu – przyp. red.). Profesor prawa Nadera Shalhoub-Kevorkian przedstawiła swoje uwagi w wywiadzie dla izraelskiego Channel 12.
Palestyńska profesor zawieszona za krytykę syjonizmu. -Syjonizm nie może trwać dalej, jest zbrodniczy. Tylko obalając syjonizm, możemy kontynuować dialog – powiedział Shalhoub-Kevorkian. Odnosząc się do izraelskich zarzutów dotyczących zbrodni popełnionych przez Hamas 7 października, dodała: -Wykorzystają każde kłamstwo. Zaczęli od dzieci, kontynuowali na gwałtach i będą kontynuować miliony innych kłamstw. Przestaliśmy im wierzyć. Mam nadzieję, że świat przestanie im wierzyć.
Shalhoub-Kevorkian podpisała w październiku list wraz z ponad 1000 naukowców z całego świata, oskarżając Izrael o ludobójstwo w Gazie i wzywając do położenia kresu apartheidowi i nazistowskiej okupacji Palestyny.
Uniwersytet Hebrajski ogłosił we wtorek zdecydowane potępienie poparcia przez nią petycji potępiającej działania Izraela w Gazie jako ludobójczych i określających to państwo jako siłę okupacyjną od 1948 roku. Uniwersytet zalecił jej dobrowolną rezygnację, gdyż jej działania – zdaniem uniwersytetu – przyniosły „zawstydzenie naszej szanowanej instytucji zarówno w kraju, jak i za granicą”.
W oświadczeniu potępiającym działania Nadery Shalhoub-Kevorkian, uniwersytet określił siebie jako „dumną izraelską, publiczną i syjonistyczną instytucję”. Z kolei hasła profesor nazwano „szokującymi i oburzającymi”. „Aby zapewnić naszym studentom bezpieczne i sprzyjające środowisko na terenie kampusu, uniwersytet podjął decyzję o zawieszeniu prof. Shalhouba-Kevorkiana z działalności dydaktycznej ze skutkiem natychmiastowym” – czytamy w oświadczeniu.
W odpowiedzi Shalhoub-Kevorkian stwierdziła, że list uniwersytetu „zainicjował kampanię podżegającą, która zawierała niebezpieczne i bezprecedensowe groźby” pod adresem jej i jej rodziny. „Haaretz” poinformował, że w bieżącym roku akademickim Shalhoub-Kevorkian prowadziła kilka zajęć na Wydziale Humanistycznym oraz Wydziale Pracy Socjalnej.
Przypomnijmy: Izrael został oskarżony przez Republikę Południowej Afryki o ludobójstwo przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Tymczasowe orzeczenie MTS ze stycznia br. nakazało żydowskim nazistom zaprzestanie aktów ludobójczych i podjęcie środków gwarantujących pomoc humanitarną dla ludności cywilnej w Gazie. Rząd Republiki Południowej Afryki oraz działacze ONZ uważają, że Izrael nie wykonuje orzeczenia MTS oraz podejmuje szerokie działania na rzecz tuszowania swoich zbrodni.
Polecamy również: Mimo wojny, Ukraina chce ściągać turystów
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!