Straż Graniczna przekazała w najnowszym raporcie, że w 2022 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej chciały przekazać do Polski prawie 6500 cudzoziemców. Były to osoby, które złożyły wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce, a także ci, którzy nielegalnie przekroczyli polską granicę i udali się dalej na zachód Europy.
Po rozpatrzeniu polskie służby zaakceptowały wnioski dotyczące 4500 osób. W rezultacie w 2022 roku do Polski przekazano 510 osób. Z informacji służb wynika, że w I połowie 2023 roku planowane jest przekazanie ok. 2500 osób. Cudzoziemcy najczęściej przekazywani są przez Niemcy, Norwegię i Francję.
30 stycznia pogranicznicy zatrzymali ośmiu migrantów, którzy chcieli przedostać się do Polski. Pracownicy placówki w Mielniku zatrzymali pięciu obywateli Iraku i dwóch obywateli Egiptu.
„Kolejny cudzoziemiec, który nielegalnie przekroczył granicę został ujawniony w rejonie Narewki. Z kolei już dzisiejszej doby próbę sforsowania granicy podjęło 20 cudzoziemców” – poinformowano w komunikacie Podlaskiej Straży Granicznej. Pogranicznicy odnotowali, że od początku 2023 r. polsko-białoruską granicę próbowali nielegalnie przekroczyć migranci pochodzący z 23 krajów.
29 stycznia do Polski próbowało przedostać się 76 cudzoziemców. Patrole Straży Granicznej zatrzymały m.in. obywateli Somalii i Jemenu. Dzień wcześniej granicę starało się sforsować 41 cudzoziemców przebywających na terytorium Białorusi.
/wprost.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!