Jak zawiadamia portal pch24.pl potwierdziły się spekulacje watykańskich mediów oraz informacje przekazywane przez watykanistę, Marco Tosattiego. Papież Franciszek Listem Apostolskim „motu proprio” przekazał wszystkie kompetencje Papieskiej Komisji Ecclesia Dei Kongregacji Nauki i Wiary.
Tym samym komisja Ecclesia Dei przestała istnieć. Została ona powołana za pontyfikatu Jana Pawła II i zajmowała się sprawami duchownych oraz wiernych przywiązanych do tzw. Mszy łacińskiej. Za jej pośrednictwem z Watykanem kontaktowało się m.in. Bractwo św. Piusa X.
O likwidacji Ecclesia Dei spekulowano od dawna. Tosatti, informując o planowanej likwidacji komisji zastanawiał się czy ostatecznym celem tych działań nie jest przypadkiem likwidacji „Summorum Pontificum”.
Z kolei inny watykanista, Edward Pentin, wskazuje, że zmiana może ułatwić uregulowanie stosunków z Bractwem św. Piusa X. Pentin powołuje się przy tym na tradycjonalistyczne francuskie pismo L’Homme Nouveau, które wskazuje, że tamtejsze Bractwo św. Piusa X widziało komisję bardziej jako przeszkodę w nawiązaniu bliższych stosunków z Watykanem. Przedstawiciele Bractwa pragnęli komunikować się w tych kwestiach bezpośrednio z prefektem Kongregacji niż z przewodniczącym Komisji.
Pojawiły się też inne komentarze – według nich likwidacja Komisji Ecclesia Dei zachwieje dotychczasowe status quo w sprawie organizowania przez środowiska związane z kościelną Tradycją Mszy Świętej w tradycyjnym rycie rzymskim. Komisja Ecclesia Dei była bowiem ostatnią instancją odwoławczą dla wiernych – jeśli na odprawianie Mszy w tym rycie nie godził się miejscowy biskup. Komisja zwykle interweniowała w sposób przychylny dla wiernych. Jak będzie na te same prośby reagować Kongregacja Nauki Wiary – czas pokaże.
Papieska Komisja Ecclesia Dei powstała w 1988 roku, wolą papieża Jana Pawła II. Miała ona ułatwić zachowanie pełnej jedności kościelnej kapłanom, seminarzystom oraz wspólnotom zakonnym, związanym z Bractwem założonym przez abp. Marcela Lefebvrea.
W 2007 r. Benedykt XVI rozciągnął kompetencje Komisji na zgromadzenia zakonne przywiązane do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego i żyjące według dawnych tradycji życia konsekrowanego. Dwa lata później ten sam Papież zreorganizował tę komisję dostosowując ją do nowej sytuacji, po zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów konsekrowanych bez papieskiego upoważnienia przez abp. Lefebvra. Związał ją również z Kongregacją Nauki Wiary, mając na względzie, że odtąd kwestie, którymi miała się zajmować, miały charakter przede wszystkim doktrynalny.
W ubiegłym roku Kongregacja Nauki Wiary wystąpiła z wnioskiem przyjętym przez Papieża, by dialog z Bractwem św. Piusa X był prowadzony bezpośrednio przez tę dykasterię.
Uzasadniając swą decyzję o likwidacji Papieskiej Komisji Ecclesia Dei Papież zauważa, że zmieniły się warunki, w których ustanowił ją św. Jan Paweł II. Ponadto ustabilizowały się zarówno życie, jak i liczba zgromadzeń zakonnych, które sprawują liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Franciszek pragnie także, aby we wspólnocie kościelnej wzrastała świadomość, że zadania i kwestie, którymi zajmowała się Komisja mają charakter głównie doktrynalny.
Co o tym sądzicie?
Źródło: pch24.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!