82 lata temu, 6 marca 1938 roku w Theater des Volkes w Berlinie uchwalono Pięć Prawd Polaka, które stanowiły ideową podstawę działalności Związku Polaków w Niemczech.
3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r. w Berlinie. Tego dnia w kilku berlińskich kościołach odprawiono msze św. w intencji Polactwa w Niemczech.
O godzinie 12.00 w Theater des Volkes nastąpiło otwarcie kongresu przez prezesa ZPwN ks. dr. Bolesława Domańskiego. Przybyli Polacy mieszkający na Śląsku Opolskim, z Babimojskiego, Kaszub, Warmii, Ziemi Malborskiej, Mazur, Ziem Połabskich, Westfalii i Nadrenii. Na scenie odsłonięto Kaplicę Matki Boskiej Radosnej, znak Rodła i znak młodzieży polskiej w Niemczech: jasnozielony liść lipowy. Podczas Kongresu uchwalono Pięć Prawd Polaka, które stanowiły ideową podstawę działalności Związku:
Jesteśmy Polakami!
Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!
Polak Polakowi bratem!
Co dzień Polak Narodowi służy!
Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!
Spotkanie stało się manifestacją narodową Polaków w hitlerowskich Niemczech. Mimo utrudnień – odwołano kilka pociągów – stawiło się około 5 tysięcy delegatów. Koszty podróży nie były zwracane. Celem kongresu było zwrócenie uwagi świata na półtoramilionową społeczność polską w Niemczech.
Przypomnijmy, że Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu “rodzina” i ostatnich trzech wyrazu “godło”.
Znak na czerwonym tle przedstawia białe rodło, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.
/wk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!