Kim byli i skąd pochodzili rodzice Stanisława Michalkiewicza? Kim była pierwsza miłość redaktora? Jak trafił do antykomunistycznej opozycji? Kto donosił na niego Służbie Bezpieczeństwa? Czy był ruskim agentem? Dlaczego rozwiódł się z pierwszą żoną? Jakie pretensje ma do niego syn? Jakie miał korzyści z bycia członkiem Trybunału Stanu? Co pomyślał, jak miał zawał serca? Kiedy i dlaczego zrezygnował z działalności politycznej? Kto był autorytetem i inspiracją dla Stanisława Michalkiewicza? Dlaczego nie ma już swojego felietonu w Radiu Maryja? Czy jest antysemitą? Do jakich krajów podróżował i miał wykłady? Dlaczego podejrzana wydała mu się pochwała Internetu przez Waldemara Pawlaka? Jak lobbował za polskimi interesami w Waszyngtonie? Dlaczego obraził się na niego Stanisław Tymiński? Co napisał o nim Lech Wałęsa i Jaś Kapela? Kto donosi na redaktora do prokuratury? Jak oceniają jego poglądy i charakter ludzie, którzy znają go kilkadziesiąt lat? Na wszystkie te pytania i wiele innych Czytelnik znajdzie odpowiedzi w pierwszej biografii Stanisława Michalkiewicza.
Ponadto w książce o tym, jak pracował we Francji w klubie nocnym i w winnicach. O tym, jak przewoził od Jerzego Giedroycia dolary dla Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. O tym, jak został wyrzucony z pracy, bo nie podpisał lojalki wobec komunistycznego reżimu. O tym, jak został internowany w Białołęce. O tym, jak napisał list do gen. Czesława Kiszczaka i gen. Wojciecha Jaruzelskiego. O tym, jak tworzył konserwatywno-liberalne drugoobiegowe wydawnictwo Kurs. O tym, jak za przewożenie bibuły został skazany na przepadek fiata 125p, a milicjanci oczekiwali łapówki. O tym, jak przewidział przepoczwarzenie się Polski z bolszewizmu w republikę bananową. O tym, jak kazał zniszczyć ulotki UPR, które uważał za antysemickie. O tym, jak pomagał młodej Żydówce w Nowym Jorku. O tym, jak miał współtworzyć WC Kwadrans Wojciecha Cejrowskiego. O tym, jak importował wino, miał handlować węglem i jak skończyły się inne jego biznesy. O tym, jak negocjował z Marianem Krzaklewskim i Donaldem Tuskiem. O tym, jakie piosenki zna i lubi śpiewać podczas biesiad. O tym, jak policjanci myśleli, że sam sobie ukradł auto. O tym, jak to było z wykupieniem mieszkania i o problemach z panią Kasią. O tym, jak uratował dla Polski kilka miliardów dolarów. O fałszywej lojalce i o zmaganiach z ABW. O tym, jak przewidział przyznanie Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk.
W książce poza 223 głównie kolorowymi zdjęciami i ilustracjami Czytelnik znajdzie też m.in. listę michalkiewizmów, niezwykłą ankietę, w której redaktor odpowiada na najbardziej osobiste pytania i kalendarium życia Stanisława Michalkiewicza. Nie brakuje ostrych słów i dosadnych sformułowań. 472-stronicową książkę w grubej oprawie autorstwa dziennikarza i publicysty Tomasza Cukiernika można kupić w księgarni internetowej www.BiografiaMichalkiewicza.pl.
/inf. pras./
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!