Wiadomości

Pierwsze w historii lądowanie na asteroidzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwa małe roboty MINERVA-II1, które wylądowały na asteroidzie Ryugu, przesyłają na Ziemię zdjęcia. To pierwsze w historii lądowanie na asteroidzie.

MINERVA-II1 to zespół dwóch robotów, które na pokładzie sondy Hayabusa2 dotarły w pobliże asteroidy Ryugu, okrążającej Słońce w odległości 1,19 au (dystans ten odpowiada w przybliżeniu średniej odległości Ziemi od Słońca).

Jak podaje Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA), roboty są w dobrym stanie i przesyłają zdjęcia. Na razie fotografie są nieostre, naukowcy sprawdzają jednak przede wszystkim, czy wszystkie urządzenia działają.

Łaziki MINERVA-II1 (MIcro Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid) to pierwsze na świecie wykonane przez ludzi obiekty, które znalazły się na powierzchni asteroidy.

Są to dwa nieduże roboty Rover-1A i Rover-1B. Mają kształt sześcianu o średnicy 18 cm i wysokość 7 cm. 1A ma na pokładzie cztery kamery, a 1B – trzy. Specjaliści z JAXA chcą z ich pomocą uzyskać trójwymiarowe obrazy powierzchni Ryugu. Dodatkowo roboty wyposażone są w czujniki optyczne, akcelerometry i żyroskopy. Informacje łaziki przesyłają do sondy Hayabusa2, skąd trafiają one na Ziemię.

Łaziki właściwie powinny być nazywane skoczkami, gdyż konstruktorzy wyposażyli je w mechanizm, który pozwala im podskakiwać. W ten sposób mają poruszać się one po powierzchni asteroidy.

Po każdym skoku łaziki będą unosiły się ok. 15 minut w przestrzeni, zanim opadną w docelowe miejsce. Inżynierowie wybrali ten sposób poruszania się, ponieważ koła nie sprawdziłyby się w warunkach znikomej grawitacji asteroidy.

Co więcej, roboty są bardzo inteligentne. Będą poruszały się samodzielnie i same wybierały cel do badania. Naukowcy wiążą z nimi duże nadzieje.

– Byłem bardzo poruszony widząc, że te małe łaziki z powodzeniem zaczęły eksplorować powierzchnię asteroidy, ponieważ nie mogliśmy tego dokonać w czasie pierwszej misji Hayabusa 13 lat temu. W szczególności wrażenie zrobiły na mnie zdjęcia zrobione z powierzchni asteroidy – powiedział Makoto Yoshikawa, menedżer projektu.

W przyszłym roku do robotów ma dołączyć trzeci łazik MINERVA-II2.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!