Partia rządząca złożyła w Sejmie projekt ustawy w sprawie zmian w Konstytucji RP, które zniosą część immunitetów przysługujących parlamentarzystom i sędziom.
Partia rządząca złożyła w Sejmie ustawę dotyczącą zmian w Konstytucji RP, które zniosą część immunitetów przysługujących parlamentarzystom i sędziom. O tym posunięciu poinformował w środę szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast.
Ograniczamy immunitet parlamentarny, de facto pozostawiamy wyłącznie immunitet materialny, rezygnując z immunitetu formalnego. W sytuacji, kiedy potrzebna była zgoda Sejmu, Senatu, na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za pospolite przestępstwa posłów, senatorów i oczywiście sędziów.
Proponowana jest zmiana art. 105 konstytucji, dotyczącego immunitetu parlamentarzystów i art. 181 konstytucji, dotyczącego immunitetu sędziów.
Zgodnie z Konstytucją RP immunitet formalny chroni posłów i senatorów przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające ze sprawowania mandatu i rozciąga się na całą procedurę karną.
Parlamentarzyści objęci są również immunitetem materialnym, który chroni ich przed odpowiedzialnością za działalność wchodzącą w zakres wykonywania mandatu (np. wystąpienia w parlamencie, głosowania, inicjatywy ustawodawcze).
Przykładowo: jeśli ktoś nawołuje do mordowania osób o pochodzeniu indyjskim, może go spotkać za to kara. Jeśli jednak zarejestruje partię polityczną, i dostanie się do Sejmu, wówczas chroni go immunitet.
Zmiana konstytucji wymaga większości dwóch trzecich głosów w Sejmie, przy czym głosuje co najmniej połowa wszystkich posłów, oraz bezwzględnej większości głosów w Senacie, przy czym głosuje co najmniej połowa z nich.
/medianrodowe.com/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!