Wiadomości

PiS wywalczył samodzielną większość w pięciu sejmikach wojewódzkich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

16 dla PiS, 9 dla Koalicji Obywatelskiej oraz 5 dla Polskiego Stronnictwa Ludowego – taki jest podział mandatów w wybranym w niedzielnych wyborach sejmiku województwa podlaskiego. Oznacza to przejęcie władzy i samodzielną większość Prawa i Sprawiedliwości. Ugrupowanie zwyciężyło również – jak wskazuje pełnomocnik wyborczy PiS Krzysztof Sobolewski – w województwie podkarpackim, lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim.

W 2014 roku w wyborach do 30-osobowego podlaskiego sejmiku również zwyciężyło PiS, ale nie zdołało wówczas uzyskać większości i było w opozycji do rządów koalicji stworzonej przez PSL i Platformę Obywatelską. PiS uzyskało wówczas 12 mandatów, PSL – 9, PO – 8 mandatów, a ostatni przypadł komitetowi SLD Lewica Razem. Teraz PiS może rządzić samodzielnie.

Jak wynika z cząstkowych danych, partia rządząca zwyciężyła również w woj. śląskim. Według nieoficjalnych informacji od osób związanych ze sztabem Koalicji Obywatelskiej, uzyskanych na podstawie danych z ok. 90 proc. obwodów, PiS ma szansę na 22 mandaty w 45-osobowym sejmiku, Koalicja Obywatelska na 20, SLD Lewica Razem na 2 mandaty, a Polskie Stronnictwo Ludowe na 1. Szacunki te mogą się jeszcze zmienić.

W 2014 r. wybory do sejmiku województwa śląskiego wygrała Platforma Obywatelska, wprowadzając 17 radnych. PiS otrzymało 16 mandatów, PSL obsadziło 5 miejsc, Ruch Autonomii Śląska (obecnie pod szyldem Śląskiej Partii Regionalnej – ŚPR) – 4, a SLD – 3. Przez całą kadencję regionem rządziła koalicja PO-PSL-SLD-ŚPR. W obecnych wyborach – według prognoz – w sejmiku zyskują zarówno PiS, jak i PO (w ramach Koalicji Obywatelskiej), tracą SLD i PSL.

W wyborach do sejmiku województwa opolskiego PiS dwukrotnie natomiast powiększył swój klub radnych w porównaniu z wynikiem sprzed czterech lat, wprowadzając dziesięciu swoich przedstawicieli do 30-osobowego grona. Koalicja Obywatelska zdobyła 13 mandatów, Mniejszość Niemiecka – 5, zaś PSL – 2.

Z nieoficjalnych danych wynika również, że PiS wygrał wybory do sejmiku województwa małopolskiego. Jeśli prognozy się sprawdzą, to PiS może mieć 23 radnych w 39-osobowym sejmiku województwa. Koalicja Obywatelska miałaby 12 mandatów, PSL – 4. W wyborach samorządowych w 2014 r. PiS uzyskało w województwie małopolskim 17, PO 14, a PSL 8 mandatów. Mimo zwycięstwa PiS nie zyskało większości, a władzę objęła koalicja PO-PSL.

Najlepszy wynik PiS może uzyskać na Podkarpaciu. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że partia może liczyć na 25 mandatów w 33-osobowej izbie. Wojewódzka komisja wyborcza w Rzeszowie nie ma jeszcze danych ze wszystkich okręgów w Podkarpackiem.

Po przeliczeniu 90 proc. głosów w woj. lubelskim wszystko wskazuje na to, że pełnię władzy w tym regionie zyska PiS. Ugrupowanie może liczyć na 18 mandatów wobec 13 przed czterema laty. PSL najpewniej straci 3 mandaty (z 12 w 2014 roku). KO zapewne otrzyma 7 mandatów (tyle samo, co poprzednio PO).

Czytaj też:

PiS z samodzielną większością w sejmikach podkarpackim, małopolskim i lubelskim

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!