Wiadomości

Po prawie dwudziestu latach amerykańscy żołnierze opuścili bazę Bagram

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po prawie 20 latach armia amerykańska opuściła lotnisko Bagram, która przez te wszystkie lata stanowiła epicentrum ich obecności w Afganistanie, której celem było przepędzenie talibów i ściganie sprawców ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku – poinformowała w piątek Associated Press, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników.

Lotnisko zostało w całości i w tajemnicy przekazane Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa i Obrony. Jeden z urzędników powiedział, że naczelny dowódca USA w Afganistanie, gen. Austin S. Miller, „nadal zachowuje wszelkie możliwości i kompetencje, aby chronić swe siły”.

Wycofanie się z lotniska Bagram stanowi wyraźny sygnał, że ostatni z 2500-3500 żołnierzy amerykańskich opuścił już Afganistan lub jest bliski odlotu, przy czym staje się tak kilka miesięcy przed terminem zapowiedzianym przez prezydenta Joe Bidena, który poinformował, że nastąpi to do 11 września.

Jak zauważa AP, większość żołnierzy NATO po cichu już wyprowadziła swe wojska z Afganistanu. Doniesienia z kilku krajów analizowanych przez The Associated Press wskazują, że – jak zauważa AP – “większość europejskich żołnierzy już opuściła ten kraj, robiąc to bez ceremonii — co jest wyraźnym kontrastem do dramatycznego i publicznego pokazu siły i jedności, kiedy to sojusznicy NATO ustawili się w szeregu, by wesprzeć inwazję USA w 2001 roku”.

Stany Zjednoczone odmówiły podania, kiedy ostatni amerykański żołnierz opuści Afganistan, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem, ale nadal trwają negocjacje w sprawie ochrony międzynarodowego lotniska Hamid Karzaj w Kabulu. Obecnie lotnisko strzegą żołnierze tureccy i amerykańscy. Ta ochrona jest obecnie objęta misją Resolute Support, która jest misją wojskową, będącą w likwidacji.

Wcześniej mowa też była o tym, że Stany Zjednoczone zamierzają również zatrzymać w Afganistanie około 650 żołnierzy, aby chronić swoją rozległą ambasadę w stolicy. Ich obecność miała zostać uwzględniona w dwustronnym porozumieniu z rządem afgańskim.

Wycofywanie wojsk USA i NATO następuje w sytuacji, gdy rebelianci talibscy robią postępy w kilku częściach kraju, opanowując dziesiątki dystryktów i przytłaczając nękane afgańskie siły bezpieczeństwa.

– Uważamy wycofanie sił USA z bazy Bagram za dobry krok i oczekujemy wycofania wszystkich obcych sił – napisał na twitterze rzecznik Talibów Tariq Ghazniwal.

Czytaj też:

Wojna w Afganistanie kończy się spektakularną klęską NATO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!