Felietony Historia Sports

Początki klubu Widzew Łódź

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Historia polskiej piłki nożnej ma już ponad 100 lat. Pomimo faktu, że polityczne zawirowania związane ze zmianami granic po 1945 roku spowodowały, że z polskich struktur odpadły drużyny, które od początku tworzyły polską ligę (m.in. Pogoń Lwów; Pogoń Wilno), nadal w polskiej ekstraklasie znajdują się drużyny, które dały podkłady pod polską ligę. Jedną z nich jest Widzew Łódź.

Początki klubu sięgają czasów przed I Wojną Światowa, kiedy Łódź znajdowała się w granicach Imperium Rosyjskiego. Będąc przemysłową stolicą Polski, bardzo szybko w tym okresie zwiększała liczbę ludności. Wyż demograficzny rodził jednak w nowo powstałych środowiskach robotniczych ryzyko zatracenia się tysięcy młodych Polaków, którzy szukając swojego szczęścia podejmowali pracę w łódzkich manufakturach.

Aby temu zaradzić, w 1910 powołano Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego. Już po odzyskaniu niepodległości przez Polskę towarzystwo to zostało przemianowane na Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew. Miało to miejsce w 1922 roku[1]. Już dwa lata później klub został mistrzem klasy B okręgu łódzkiego i tym samym przeszedł do klasy A[2].

W 1928 roku RTS Widzew po długiej batalii w lokalnym magistracie otrzymało niewielki teren pod budowę boiska piłkarskiego i bieżni lekkoatletycznej. O determinacji ówczesnych twórców klubu świadczy fakt, że w związku z brakiem funduszy na przeprowadzenie robót ziemnych członkowie na nadzwyczajnym zebraniu ustalili, że każdy przepracuje przynajmniej 20 godzin, a ci, którzy nie mogą tego zrobić wpłacą równowartość 50 złotych.

W związku z tą inicjatywą boisko zostało przygotowane w tym samym roku, a na wiosnę 1929 zostało oparkowane. Czyn ten spotkał się z licznymi pochwałami postawy ówczesnych działaczy sportowych, który oceniany był w skali kraju jako (…) rzadko spotykany wypadek w życiu klubów całej Polski[3].

Od samego początku zwracano pilną uwagę na samodyscyplinę. Przykładem tego jest m.in. komunikat wystosowany przez zarząd Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew ze stycznia 1934 roku. Informowano w nim o terminach rejestracji członków klubu. Nieuregulowanie składek członkowskich skutkowało wykreśleniem z listy członków. Biorąc jednak pod uwagę kryzys gospodarczy, jaki wówczas panował w kraju, w stosunku do członków, którzy nie mieli pracy postanowiono, że (…) zostają zwolnieni z opłat członkowskich na podstawie legitymacji bezrobotnego[4].

 Pierwszy znaczący sukces przyszedł w 1932 roku, kiedy Widzew sięgnął po tytuł Mistrza Polski Klubów Robotniczych. W finałowym meczu rozegranym w Dąbrowie Górniczej RKS Widzew zremisował z RKS Zagłębiem 3:3. Aby wyłonić zwycięzcę rozegrano drugi mecz w Łodzi, gdzie Widzew wygrał 3:2[5]. RKS Widzew po raz kolejny był bliski zdobycia tytułu mistrza Polski Związku Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych.

Mistrzostwa odbyły się w Tomaszowie Mazowieckim w dniach 5- 6 października 1935 roku. W finale RKS Widzew spotkał się z RKS Lwów. W regulaminowym czasie gry padł remis 2:2. W związku z tym Wydział Piłki Nożnej ZRSS wyznaczył ponowną rozgrywkę na 15 sierpnia 1936 roku, zakończoną wynikiem 3:1 (1:0) dla lwowskiej drużyny[6]. Rozwój klubu przerwała II wojna światowa. Jednak już w lipcu 1945 roku kombinowany zespół Widzewa rozegrał mecz z Pabianickim Towarzystwem Cyklistów, ulegając 7:2[7].

Kolejne lata ciężkiej pracy zaczęły przynosić sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej, zdobywając m.in. cztery razy Mistrzostwo Polski, raz Puchar i Superpuchar Polski. Pomimo licznych trudności, jakie stawały przed działaczami, piłkarzami klub rozwijał się, dając radość kolejnym pokoleniom Łodzian.

Źródła:

[1]Z działalności klubów robotniczych okręgu łódzkiego, Robotnik, 1935, nr 389, s. 4.

[2]Łódź, Sportowiec, 1924, nr 30, s. 3.

[3]Tygodniowy przegląd sportu robotniczego, Robotnik, 1928, nr 334, s.4.

[4]Z robotniczego Towarzystwa Sportowego „Widzew”, Łodzianin, 1932, nr 2, s.2.

[5]Widzew-R.K.S Zagłębie 3:2, Ilustrowana Republika,1932,nr 322, s.7.

[6]Piłka nożna, Sprawozdanie z działalności za lata 1935 i 1936, Warszawa 1937, s.11.

[7]Wyniki meczów piłkarskich w Łodzi, Kurier Sportowy, 1945, nr 2, s. 4.

Polecamy również: Murzyn ubogacał kulturowo samochody w Warszawie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!