Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kolejne zamówienia kierowane do krajowej zbrojeniówki. Konsorcjum HSW i Rosomak S.A. dostarczy 40 moździerzy Rak i 20 wozów dowodzenia, z kolei Maskpol – 440 tys. mundurów. Nowe Raki mają trafić do jednostek WP w latach 2022-2024.
Podpisanie umów, jak zauważa portal Defence24.pl, nastąpiło w piątek 22 maja na terenie należącym do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Miejsce to nie jest zapewne przypadkowo wybrane, biorąc pod uwagę, że Rakami nasycone zostały już w dużym stopniu jednostki na zachodzie kraju, ale od pewnego zaczęto je kierować także na ścianę wschodnią. Nowe moździerze trafią do jednostek nowo formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej.
Minister @mblaszczak rozpoczął wizytę w #15BZ @ZAWISZACY, gdzie podpisane zostaną umowy na dostawę nowoczesnego sprzętu dla #WojskoPolskie.
–@PGZ_pl pic.twitter.com/aTDUXR4AzX— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 22, 2020
Obecnie Wojsko Polskie dysponuje 64 moździerzami Rak, dostarczonymi na podstawie zrealizowanej już, a podpisanej w 2016 roku, umowy na dostawę elementów ośmiu kompanijnych modułów ogniowych. Po dwa takie moduły znajdują się w jednostkach uzbrojonych w KTO Rosomak lub przewidzianych do przezbrojenia w te transportery: 12, 15 i 17 Brygadach Zmechanizowanych oraz 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.
W 2019 roku podpisano kolejny kontrakt, na dostawę elementów dwóch modułów do 12 i 17 Brygady (łącznie 18 moździerzy), dzięki czemu również te jednostki zostaną w pełni wyposażone w Raki (każdy z trzech batalionów otrzyma moduł ogniowy). Oprócz nich, umowa na kwotę 275,5 mln zł brutto objęła także dostawę dwóch moździerzy dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
W obecności ministra @mblaszczak podpisana została umowa na dostawę samobieżnych moździerzy #RAK. Dostawy, w latach 2022-2024 zapewni konsorcjum #HutaStalowaWola i #ROSOMAK S.A. pic.twitter.com/LH6k1gWmIw
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 22, 2020
Umowa z #HutaStalowaWola i #ROSOMAK S.A. @PGZ_pl dotyczy dostawy 40 egz. 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych RAK oraz 20 egz. artyleryjskich wozów dowodzenia. pic.twitter.com/YCDFV5f8vR
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 22, 2020
Po sfinalizowaniu obecnie realizowanego zamówienia oraz tego, które zostało podpisane dziś, Wojsko Polskie będzie dysponowało łącznie 15 modułami ogniowymi (8 + 2 + 5) – 122 moździerzami samobieżnymi (w tym dwa w CSAiU w Toruniu) i 60 wozami dowodzenia.
W skład kompanijnego modułu ogniowego Rak oprócz samych moździerzy wchodzą także Artyleryjskie Wozy Dowodzenia AWD (po cztery na moduł, także pozyskiwane dotychczas wraz z moździerzami) oraz Artyleryjskie Wozy Amunicyjne AWA (po trzy na moduł) i Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia AWRU, kontraktowane w ramach odrębnych umów z 2017 i 2019 roku (dostawy AWRU już się zakończyły, wszystkie AWA mają być w służbie w br).
Podczas wizyty ministra @mblaszczak podpisana została także umowa na dostawy blisko 440 tys. kompletów mundurów polowych. W najbliższych dwóch latach firma #MASKPOL dostarczy mundury dla wojska. pic.twitter.com/1j9h5hlGN5
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 22, 2020
Docelowo, moduły ogniowe moździerzy Rak będą też wyposażone w Artyleryjskie Wozy Rozpoznawcze AWR (na podwoziu KTO Rosomak). Obecnie trwają prace rozwojowe w tym zakresie, które powinny zostać zakończone w 2020 roku.
Z kolei zamówienie mundurowe dla Maskpolu obejmuje 440 tysięcy mundurów. To już kolejne sięgnięcie do oferty Maskpolu, który niedawno otrzymał zlecenie na 50 tys. hełmów. Nowe sorty mundurowe zostaną dostarczone w ciągu w ciągu najbliższych dwóch lat.
/defence24.pl, twitter/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!