Felietony

“PODRÓŻE W CZASIE. ŁOWCY, ZBIERACZE, ROLNICY” – moc atrakcji w Biskupinie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Podróże w czasie” to nowy cykl, w ramach którego w 2019 roku odbędą się trzy wydarzenia, każde skupione na innej epoce. Łowcy, zbieracze, rolnicy to podróż do najstarszych dziejów człowieka, do epoki kamienia. Przeniesiecie się w czasie o ponad 8000 lat!

To nie wszystko, ponieważ 22 czerwca w biskupińskim Muzeum odbędzie się także Noc Kupały. Ten wyjątkowy dzień możecie zakończyć wspólnym, wieczornym puszczaniem wianków na Jeziorze Biskupińskim. Nie zabraknie konkursu na najładniejszy wianek oraz zabawy przy muzyce dawnej. Nasza Kupała jest dla każdego, starszego i młodszego. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

PROGRAM:

Obozowisko łowców i zbieraczy (rekonstrukcja obozowiska sprzed około 8 tysięcy lat) – plan rezerwatu pkt A

W rekonstrukcji spotkacie najstarszych mieszkańców naszego rezerwatu – łowców i zbieraczy. Tworzyli oni grupy koczownicze przemieszczające się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia, które pozyskiwali polując na zwierzynę, łowiąc ryby i zbierając rośliny z pól, łąk i lasów. Wytwarzali łupane narzędzia krzemienne.

Przez cztery dni będziecie mogli poznawać życie codzienne mieszkańców „Obozowiska łowców i zbieraczy”, którzy będą zajmowali się między innymi:

– wytwarzaniem narzędzi z krzemienia,
– łowieniem ryb,
– wykonywaniem łodzi dłubanki metodą wypalania i przy użyciu narzędzi krzemiennych,
– yplataniem pojemników z łyka,
– malowaniem przy pomocy naturalnych barwników: ochry, hematytu, roztartego węgla drzewnego.

Osada pierwszych rolników (rekonstrukcja osady sprzed około 6 tysięcy lat) – plan rezerwatu pkt B

Ponad trzydziestometrowy „długi dom” zamieszkany był przez grupę rolniczą. W jego pobliżu znajdowały się niewielkie poletka uprawne. Mieszkańcy tego osiedla znali uprawę ziemi i hodowlę zwierząt, jednak w dalszym ciągu zajmowali się łowiectwem. Potrafili tkać, lepić naczynia i wytwarzać kamienne narzędzia gładzone. Znali również miedź, z której wyrabiali ozdoby.

Mieszkańcy „długiego domu” będą prezentowali życie codzienne sprzed około 6 tysięcy lat:

– lepienie naczyń z gliny,
– wytwarzanie ozdób neolitycznych – między innymi z muszli, kości i miedzi,
techniki tkackie, w tym przędzenie, tkanie na pionowym warsztacie tkackim oraz szycie strojów,
– budowanie czterokołowego drewnianego wozu,
– „kuchnię” z epoki kamienia,
– wytwarzanie dziegciu, czyli smolistej substancji powstającej z kory brzozy,
– najstarszą technikę łowiecką (miotacz oszczepów i łuk), w tym także wytwarzanie strzał.

Kącik naukowca

Jeśli chcesz zobaczyć, w jaki sposób pracują archeolodzy zajmujący się epoką kamienia, to jest miejsce dla Ciebie! Będziesz mógł obejrzeć pod mikroskopem najstarsze narzędzia wytworzone przez człowieka, złożyć krzemienną składankę, czy dowiedzieć się, czym różni się krzemień pasiasty od czekoladowego.

Rodzinna gra terenowa „Kim byłbyś w epoce kamienia?” (20-22 czerwca) – plan rezerwatu pkt A i B

Łowca, rolnik, a może szaman? Jaką byś pełnił funkcję w społeczeństwie pradziejowym? Przekonaj się o tym biorąc udział w naszej grze terenowej! Poznaj aspekty życia w „Obozowisku łowców i zbieraczy”, zobacz jak uprawiano ziemię w „Osadzie pierwszych rolników” i zostań… no właśnie? Łowcą czy rolnikiem?

Codziennie w godzinach 10:00-18:00:

– pokazy życia codziennego najstarszych mieszkańców Biskupina w „Obozowisku łowców i zbieraczy” oraz w „Osadzie pierwszych rolników” (plan rezerwatu pkt A i B),
– rejsy statkiem spacerowym „Diabeł Wenecki” (plan rezerwatu pkt 4),
– strefa piknikowa (plan rezerwatu przy pkt 4).

Dodatkowo w strefie piknikowej:

21 czerwca, piątek:

12:00 – „Poznajcie nasze korzenie” – koncert edukacyjny połączony z gawęda ludową. Wystąpią: Urszula Mizia, Józef Broda, Józef Kohut,
15:00 – „Poznajcie nasze korzenie” – koncert edukacyjny połączony z gawęda ludową. Wystąpią: Urszula Mizia, Józef Broda, Józef Kohut.

22 czerwca, sobota:

13:00 – „Poznajcie nasze korzenie” – koncert edukacyjny połączony z gawęda ludową. Wystąpią: Urszula Mizia, Józef Broda, Józef Kohut,
„Gry i zabawy Małych Słowian” w ramach IV Weekendu na Szlaku Piastowskim,
18:00 – „Poznajcie nasze korzenie” – koncert edukacyjny połączony z gawędą ludową. Wystąpią: Urszula Mizia, Józef Broda, Józef Kohut,
19:00-20:00 –  zabawy „Małych Słowian”,
20:00-22:00 – Noc Kupały – link do programu wydarzenia tutaj.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Możliwe jest zwiedzanie rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej zadzwonić i dokonać rezerwacji.

Zwiedzanie ze zwierzętami

Swojego pupila można wprowadzić na teren rezerwatu bezpłatnie. Pamiętajcie, że zwierzęta muszą być na smyczy i nie wolno wchodzić z nimi do wnętrz rekonstrukcji oraz pawilonu muzealnego.

Plan rezerwatu otrzymacie przy zakupie biletów wstępu. Warto z niego korzystać w czasie zwiedzania.

/biskupin.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!