W minionym tygodniu funkcjonariusze z Oddziału Celnego Kraków-Balice na krakowskim lotnisku zatrzymali dwoje pasażerów, którzy nielegalnie przewozili koralowce i muszle przydaczni. Podróżni nie byli świadomi, że za wwiezienie tych towarów na teren Polski grozi wysoka grzywna albo kara od 3 do 5 lat więzienia.
Najpierw funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli podlegających ochronie CITES 11 rafotwórczych koralowców ważących prawie 800 g i, 3 połówki muszli przydaczni. Uwagę funkcjonariuszy z KAS przykuły widoczne na skanie bagażu charakterystyczne kształty morskich zwierząt. Muszle przydaczni były wymieszane z kilkudziesięcioma zwykłymi muszlami. Podróżna potwierdziła, że przewozi pamiątki z Malediwów i Dubaju. Kilka dni później mężczyzna, przylatujący z Kolumbii, nieświadomie przewoził prawie kilogram koralowców.
Przewożenie koralowców oraz innych gatunków fauny i flory objętych Konwencją Waszyngtońską jest zabronione. Podróżowanie z nimi jest możliwe jedynie po spełnieniu odpowiednich procedur. Przede wszystkim należy zgłosić zamiar przywiezienia zagrożonego gatunku oraz przedstawić odpowiednie zezwolenia eksportowe i importowe. Zezwolenia powinny być wydane zarówno przez odpowiednie instytucje kraju wywozu, jak i przywozu. W Polsce, w przypadku koralowców, jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Za przewóz zarówno koralowców, jak i innych okazów CITES grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, kara ograniczenia wolności do 2 lat lub kara grzywny.
Koralowce rafotwórcze (Scleractinia ) żyją na niewielkich głębokościach, najczęściej w ciepłych strefach klimatycznych. Dobry rozwój zapewniają im duże nasłonecznienie i woda z wysoką zawartością tlenu. W morzach i ocenach występują w formie kolonii i odpowiadają za powstawanie raf i wysp koralowych. Ze względu na zmniejszanie się ilości koralowców na świecie, są wpisane na listę zagrożonych gatunków. Ochronie podlegają zarówno koralowce żywe, jak i martwe, a także ich szkielety, często znajdowane na plażach. Do głównych przyczyn, które wpływają na zmniejszenie populacji koralowców zaliczane są ocieplenie klimatu oraz nielegalna działalność człowieka.
Rodzina przydaczniowatych (Tridacnidae) obejmuje największe współcześnie żyjące małże. Zasiedlają płytkie wody w Oceanie Indyjskim, Morzu Czerwonym i Pacyfiku. Skorupy muszli przydaczniowatych mają faliste krawędzie. Otwór rozchylonej muszli ma charakterystyczny zygzakowaty kształt. Małże z rodziny przydaczniowatych są jadalne. Często poławia się je w celach konsumpcyjnych, dla potrzeb przemysłu zdobniczego oraz do akwariów morskich.
Wśród kilkudziesięciu muszli🐚, przewożonych przez podróżną, funkcjonariusze z #KAS znaleźli 3 muszle przydaczni. W bagażach podróżnych było też 11 koralowców🪸.
Te okazy podlegają ochronie na podstawie #CITES.
Przeczytaj więcej ➡️ https://t.co/95ugGTR8GT@CITES pic.twitter.com/WwLeBaFMlf
— Małopolska KAS (@KAS_Krakow) February 16, 2023
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!