8 lutego 2020 roku w Częstochowie odbyło się podsumowanie I edycji akcji „Wyprawka i zabawka dla polskiego Orlęcia w Kazachstanie”. Akcja ta była wspólną inicjatywą Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie i Fundacji dla Rodaka z Olsztyna. Patronat nad akcją objął weteran II Korpusu Polskiego ppłk. Antoni Łapiński i poseł na Sejm RP Grzegorz Braun.
Pierwszą częścią uroczystości była Msza święta przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, odprawiona przez biskupa Mariana Buczka w intencji zamordowanych, wywiezionych Polaków z terenów wschodnich województw II Rzeczypospolitej. W swojej homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę na tragedię tysięcy Polaków z okresu II wojny światowej, którzy za swoje pochodzenie byli prześladowani, mordowani i deportowani w głąb Związku Sowieckiego.
Po Mszy świętej w restauracji Cosmo odbyła się konferencja naukowa pt. Los Polaków po 17 września 1939 roku we wschodnich województwach II Rzeczypospolitej. Wśród prelegentów znaleźli się, m.in. wspomniany biskup Marian Buczek, profesor Włodzimierz Osadczy, doktor Lucyna Kulińska, dyrektor Prywatnego Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego w Jelczu-Laskowicach Mateusz Kotas. Przewodnim tematem wystąpień okazała się, spychana na margines dyskusji politycznej, sytuacja ludności polskiej na terenie Małopolski Wschodniej i Wołynia, zagrożonej ludobójczą działalnością UPA.
Po przerwie obiadowej odbyło się podsumowanie zbiórki dla polskich dzieci w Kazachstanie, podczas którego zostały wręczone dyplomy z podziękowaniem dla osób, stowarzyszeń i instytucji, które włączyły się w przeprowadzenie całego przedsięwzięcia. W tym gronie znalazł się nasz portal, który objął całe wydarzenie patronatem medialnym. Na zakończenie tego dnia publiczność zgromadzona w restauracji Cosmo wzięła udział w koncercie patriotycznym, podczas którego wystąpiła dwójka znakomitych raperów: Evtis i Stopa.
Tegoroczna edycja akcji ujawniła wielkie zaangażowanie społeczeństwa polskiego w pomoc dla naszych rodaków, będących potomkami wywiezionych Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Pomoc ta nie może jednak ograniczyć się do jednorazowych zbiórek zabawek i przedmiotów szkolnych dla dzieci, lecz powinna stać akcją skierowaną na sprowadzenie ich do Ojczyzny ich przodków, aby z nich tworzyć przyszłe polskie elity.
Krzysztof Żabierek
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!