Felietony

Podsumowanie efektów medycznej misji humanitarnej w Lombardii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Opracowanie jest podsumowaniem efektów medycznej misji humanitarnej w Lombardii jaką w szczycie włoskiej epidemii zorganizował Wojskowy Instytut Medyczny. Znajdują się w nim informacje opisujące sprawdzone w praktyce metody zarządzania kryzysem wywołanym epidemią i jej skutkami, ale także unikalne i wartościowe informacje i zalecenia medyczne ujęte w formie przejrzystych oraz niebywale użytecznych algorytmów postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.

Światowe doświadczenia związane z przeciwdziałaniem skutkom epidemii SARS-CoV-2 wskazują, że jednym z najważniejszych elementów decydujących o jej przebiegu jest wydolność narodowych systemów ochrony zdrowia. Sprawna organizacja i zarządzanie zasobami służby zdrowia są obok wczesnego wprowadzenia regulacji administracyjnych ograniczających przenoszenie wirusa pomiędzy osobami czynnikami realnie przekładającymi się na zmniejszenie ilości zachorowań i wygaszanie epidemii.

Wiedza nt. możliwych do uniknięcia błędów organizacyjnych, podobnie jak posługiwanie się sprawdzonymi w praktyce rozwiązaniami dotyczącymi sposobów i metod leczenia najcięższych powikłań towarzyszących zakażeniu koronawirusem jest dziś doświadczeniem, z którego należy wyciągnąć wnioski i przenieść w najdoskonalszej z możliwych wersji na polski grunt. Materiał został wzbogacony również odniesieniami do stosowanych dziś w wybranych krajach oraz w Polsce sposobów walki z pandemią z przekonaniem, że dzisiejsze ograniczenia w tym obszarze metodycznie i skutecznie skorygowane staną się wkrótce naszymi atutami.

To w jaki sposób poradzimy sobie z obecnym kryzysem zdefiniuje na nowo naszą teraźniejszość i przyszłość – poważnie przewartościuje priorytety, sposoby widzenia i podejścia do spraw publicznych.

https://wim.mil.pl/szpital/medycyna-w-mundurze/3533-doswiadczenia-z-lombardii-w-leczeniu-covid-19-zapis-webinaria

Kpt. dr Jacek Siewiera, kierownik Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego, dowódca wojskowo-cywilnej misji medycznej WIM w Lombardii przypomina główne cele misji:

1. zdobycie doświadczeń,
2. zrozumienie istoty problemów związanych z pandemią COVID-19, z którymi być może przyjdzie nam się zmierzyć także w Polsce w nadchodzących tygodniach i miesiącach,
3. sojusznicze wsparcie partnera w ramach europejskiej struktury NATO.

– Uważam, że wszystkie te cele udało się zrealizować. Mieliśmy jednak przed sobą jeszcze jedno, bardzo ważne zadanie. Chcieliśmy przećwiczyć, sprawdzić, wykorzystać i ocenić w rzeczywistych warunkach skuteczność środków ochrony indywidualnej. Pozwoliło nam to również określić, w jaki sposób możemy efektywnie zarządzać ryzykiem, które stanowić będzie wyzwanie również w naszych oddziałach szpitalnych – tłumaczy dowódca wojskowo-cywilnej misji medycznej WIM w Lombardii. – Po dwóch seriach testów RT-PCR na obecność koronawirusa wiemy, że każdy z 15 uczestników naszej misji ma negatywny wynik badania. Tak więc mimo 10 dni pracy bezpośrednio przy łóżkach pacjentów we Włoszech, w bardzo różnych warunkach, można zachować pełne bezpieczeństwo personelu medycznego. Podstawowym warunkiem jest oczywiście przestrzeganie zasad oraz dyscypliny w stosowaniu środków ochrony indywidualnej – podkreśla dr Jacek Siewiera.

/wim.mil.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!