Wiadomości

Pokaz dynamiczny nowego, polskiego bojowego wozu piechoty BWP Borsuk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na strzelnicy czołgowej w Wierzbiny wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak obserwował dziś pokaz dynamiczny nowego, polskiego bojowego wozu piechoty BWP Borsuk.

– Borsuki trafią do 16 Dywizji, a w pierwszej kolejności do Zawiszaków. Zarówno Borsuk jak i K2 to sprzęt lżejszy. Sprzęt cięższy, czołgi Abrams, trafią do Żelaznej Dywizji – poinformował Mariusz Błąszczak. – Borsuk to nowoczesny sprzęt produkowany przez polski przemysł zbrojeniowy. Jesteśmy z tego dumni. Trzymam kciuki za tych wszystkich, którzy testują sprzęt. Cieszę się, że jest testowany tu, w północno-wschodniej Polsce – dodał szef MON.

BWP Borsuk jest następcą pojazdów BWP-1 i jest testowany przez żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (Zawiszaków). To nowoczesny pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. W skład załogi wchodzi dowódca, działonowy operator i kierowca. Pojazd zdolny jest do transportu w przedziale desantowym sześciu żołnierzy w rejony pola walki.

BWP Borsuk charakteryzuje się zdolnością pokonywania przeszkód wodnych pływaniem oraz zdolnością do działań w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Chroni załogi i żołnierzy desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych, a także przed wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Jego prędkość maksymalna po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h, z kolei pływać może z maksymalną prędkością do 8 km/h. Masa Borsuka w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

Pojazd zbudowany jest na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej. Borsuk wyposażony jest w zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30, który również będzie stosowany w nowych Rosomakach. Wieża uzbrojona jest w armatę kaliber 30 mm oraz przeciwpancerne pociski kierowane. Pojazd przy wykorzystaniu pokładowych systemów uzbrojenia ma możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych i neutralizacji wielu innych zagrożeń.

Za projekt odpowiada Konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A. W skład Konsorcjum wchodzą: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp.z o.o., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., ROSOMAK S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnika Warszawska.

– Już teraz Huta Stalowa Wola produkuje kolejne Borsuki, a jako Grupa PGZ przygotowujemy się też do seryjnej produkcji, by odpowiedzieć na potrzeby Wojska Polskiego🇵🇱 – podkreślił prezes HSW Jan Szwedo.

– Zakładam, że w przyszłym roku po zakończeniu testów podpiszemy umowę ramową z #HSW – podkreślił wicepremier minister obrony Mariusz Błaszczak.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!