Jak donosi portal polsatnews.pl opracowana przez polskich naukowców maseczka ma dać nam wolność. Zgodnie z deklaracjami jej twórców, specjalna powłoka ma zabijać wirusy, bakterie, a także grzyby, pleśnie i dezaktywować pyły oraz zanieczyszczenia. Ponadto można ją dotykać bez ryzyka zakażenia, a prać wystarczy raz w tygodniu. Powłoka ma działać do 15 tygodni.
– Powoduje uszkadzanie wirusów, białka i bakterii, poprzez co stają się nieaktywne, nie będą w stanie już zarażać – wyjaśnił nanotechnolog Norbert Duczmal.
Technologia nano jest od lat wykorzystywana w medycynie, m.in. do produkcji leków. – Poszczególne substancje są znane, natomiast połączenie ich w całość dało taką bardzo aktywną ochronę – dodaje Duczmal.
Naukowcy wymieszali cząsteczki nanosrebra, tlenków cynku i tytanu. Efekty są zaskakujące. Wirusy trafiające na powłokę stają się nieaktywne, nie mogą też się namnażać.
Maseczka uzyskała certyfikat potwierdzający skuteczność. Wynika z niego, że “badania wykorzystujące reakcję enzymatyczną pozwalające na ocenę zdolności powierzchni do niszczenia drobnoustrojów potwierdziły, że powłoka skutecznie inaktywuje drobnoustroje w świetle sztucznym i słonecznym”.
Naukowcy zbierają pieniądze na jej masową produkcje.
To nie jedyna działalność polskich naukowców w ramach walki z epidemią. Pracownicy poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) opracowali test na obecność koronawirusa. Informował o tym dyrektor placówki, prof. dr hab. Marek Figlerowicz.
Dyrektor IChB PAN przekazał w czasie konferencji prasowej, że poznańscy naukowcy chcą stworzyć w sumie trzy generacje testu na koronawirusa.
Jak informowano na portalu polsatnews.pl kkilka dni temu, Zygmunt Solorz i Grupa Polsat kupili za ponad 16 milionów złotych 200 tysięcy testów na koronawirusa wraz z niezbędną aparaturą laboratoryjną. Testy zostaną podarowane Polakom i przekazane Ministerstwu Zdrowia w celu zwiększenia możliwości testowania, identyfikowania i izolacji zakażonych, jako kluczowych elementów do walki z epidemią w Polsce.
Co wy na to?
Źródło: polsatnews.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!