Jak podaje portal 300gospodarka.pl państwa Europy-Środkowo Wschodniej coraz śmielej patrzą na Indie jako na ważnego partnera, który stanowi ekonomiczną, polityczną i ideologiczną przeciwwagę dla Chin.
Szansa na faktyczne zbliżenie zależy jednak od Delhi – pisze Observer Research Foundation, wpływowy, niezależny indyjski think tank.
Ze względu na dynamiczny wzrost Indii jako istotnej w skali globalnej siły gospodarczej, relacje ekonomiczne pomiędzy nimi a państwami Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) zaczęły w ciągu ostatnich 20 lat poprawiać się i wzmacniać.
Jednak zdaniem Iwana Lidarewa, autora artykułu opublikowanego przez ORF, wciąż są one stosunkowo słabe, biorąc pod uwagę potencjał.
Wartość dwustronnego handlu między całym regionem a Indiami szacowana jest obecnie zaledwie na 6 mld dol.
Zgodnie z danymi Banku Światowego, w 2018 roku wartość pochodzącego z Indii importu do Polski wyniosła jedynie 2,1 mld dol., co czyni z tego państwa mniej istotne dla Polski źródło dóbr i usług od np. Kazachstanu, Wietnamu czy Turcji.
Z kolei wartość polskiego eksportu do Indii wyniosła wówczas 819 mln dol. – mniej niż eksportu do Arabii Saudyjskiej lub Kanady.
Według Lidarewa, zauważalne są jednak oznaki zmiany trendu i zwiększenia wzajemnego zainteresowania państw EŚW i Indii.
Jako przykłady autor artykułu podaje otwarcie Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Mumbaju i uruchomienie bezpośrednich lotów między Warszawą a Delhi przez PLL LOT.
Najistotniejszym powodem rozpoczęcia procesu zacieśnienia stosunków między Warszawą i innymi środkowoeuropejskimi stolicami a Delhi mają być skutki konfliktu między państwami zachodnimi a Chinami, który autor artykułu nazywa „zimną wojną”.
Państwa EŚW zaczynają dostrzegać w Indiach nie tylko bezpieczniejszego i łatwiejszego partnera handlowego, lecz także demokratyczne państwo, do którego ideologicznie podobne są bardziej niż do komunistycznych Chin.
To sprawia, że przed obiema stronami otwierają się nowe możliwości rozwoju współpracy. Jak jednak zastrzega Lidarew, to zbliżenie będzie miało szansę odnieść sukces jedynie wówczas, gdy Indie zmienią swoje tradycyjnie pasywne podejście do regionu i zaczną bardziej aktywnie działać na rzecz współpracy.
Co na to USA?
Źródło: 300gospodarka.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!