Wiadomości

Polskie drony-kamikaze Warmate trafią do Australii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas targów Avalon, odbywających się w australijskim Melbourne, Grupa WB podpisała umowę z australijską firmą Cablex na dystrybucję oraz lokalną integrację systemu amunicji krążącej Warmate. Jest to efekt zainteresowania pozyskaniem przez australijskie siły zbrojne zestawów amunicji krążącej zdolnych do realizowania misji na poziomie taktycznym – poinformował portal Defence24.

System Amunicji Krążącej Warmate jest obecnie jednym z innowacyjnych rozwiązań Grupy WB dla jednostek sił specjalnych i oddziałów lekkiej piechoty. Warmate ma znacząco zwiększać zdolności rozpoznawcze i bojowe na szczeblu drużyny, plutonu i kompanii.

Warmate jest połączeniem bezzałogowego statku powietrznego z inteligentną amunicją precyzyjnego rażenia. Dzięki integracji cech amunicji precyzyjnej z autonomią robota pola walki, przy zachowaniu pełnej kontroli przez operatora system może wykonywać chirurgiczne uderzenie na znacznych odległościach w trybie autonomicznym.

– Amunicja krążąca to jeden z programów modernizacji australijskiej armii. Zgodnie z wymaganiami Australii wszelkie nowe technologie muszą być dostarczone przez tamtejsze firmy; zgodnie z umową firma Cablex stanie się licencjobiorcą w razie wyboru systemu Warmate – powiedział rzecznik Grupy WB Tomasz Badowski.

W ciągu pół roku Grupa WB ma dostarczyć firmie Cablex i ministerstwu obrony Australii pierwsze drony do testów. Umowę, zgodnie z którą Cablex ma być wyłącznym dystrybutorem systemu Warmate oraz finalnym integratorem systemu dostosowanego do wymogów armii australijskiej, zawarto na odbywających się w Melbourne targach lotniczo-zbrojeniowych Avalon. Odbyło się to w obecności ministra ds. przemysłu zbrojeniowego Stevena Ciobo oraz ambasadora RP w Australii Michała Kołodziejskiego.

Drony Warmate są dostarczane polskiemu wojsku – w tym WOT – oraz odbiorcom zagranicznym. W 2016 r. MON zamówiło tysiąc bezzałogowców (100 zestawów po 10 dronów). Pierwszą partię dostarczono w grudniu 2017 r.

Warmate może przenosić głowicę kumulacyjną, odłamkowo-burzącą i treningową. Producent oferuje też głowicę termobaryczną i rozpoznawczą. Czas trwania lotu wynosi maksymalnie 50 minut, zasięg drona to 12 km, masa startowa około 4,5 kg, udźwig 1,5 kg, rozpiętość 1,4 m, a długość kadłuba 1,1 m. Prototyp powstał w 2014 r., rok później była gotowa wersja seryjna.

Do zagranicznych nabywców systemu Warmate należą Ukraina, Turcja, a także kraje Bliskiego Wschodu.

Grupa WB to drugi po Polskiej Grupie Zbrojeniowej największy polski producent uzbrojenia. Należąca do Grupy firma WB Electronics dostarcza polskiemu wojsku także bezzałogowce bliskiego rozpoznania FlyEye, uczestniczy w programach armatohaubicy Krab, produkuje elementy wieży samobieżnego moździerza Rak, jest też włączona, jako producent radiostacji, w program indywidualnego wyposażenia żołnierza Tytan.

/defence24.pl, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!