Od 1,1 tys. do 1,5 tys. mopków zachodnich spędza zimę w tunelu dawnej fabryki amunicji w Krzystkowicach w woj. lubuskim. To największe w regionie zimowisko tego gatunku nietoperzy – poinformowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wlkp.
Od 2016 r. zimowa kolonia mopków w Krzystkowicach jest monitorowana przez przyrodników RDOŚ. W tym sezonie liczyli oni nietoperze dwukrotnie – pod koniec grudnia zeszłego roku i 13 lutego tego roku.
„Podczas liczenia w tunelu przebywało każdorazowo co najmniej 1200-1300 hibernujących osobników tego gatunku. Tunel był także zimowiskiem dla kilkunastu nocków dużych i jednego gacka brunatnego” – powiedział dr Grzegorz Karcz z RDOŚ w Gorzowie.
Dodał, że te wyniki wskazują na stabilną kondycję miejscowej populacji mopków. Oprócz liczebności zimujących nietoperzy, przyrodnicy sprawdzali warunki mikroklimatyczne w obiekcie.
„Tegorocznej zimy, w dniach liczenia, temperatura oraz wilgotność powietrza w kluczowym dla nietoperzy miejscu we wnętrzu kanału kształtowały się odpowiednio na poziomie od 8 do 13 stopni Celsjusza przy wilgotności na poziomie 80 proc. Były to dobre warunki dla zimujących mopków” – zaznaczył Karcz.
Wyjaśnił, że celem dwukrotnego liczenia mopków w jednym sezonie zimowym jest m.in. przeanalizowanie czy nietoperze przemieszczają się w tunelu i tworzą nowe klastry oraz sprawdzenie jak wiele z nich przy stosunkowo łagodnej zimie mogło już opuścić tunel.
Ze zgromadzonych przez RDOŚ danych wynika, że w minionych trzech latach w podziemnym tunelu zimę spędza od 1,1 tys. do 1,5 tys. mopków. Tym samym jest to najważniejsze stanowisko tego gatunku nietoperzy na Ziemi Lubuskiej.
Dawny kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice w pobliżu Nowogrodu Bobrzańskiego zajmował powierzchnię ok. 20 km kwadratowych. Przypominał raczej miasto niż fabrykę. Pośród lasów Niemcy wybudowali infrastrukturę do produkcji materiałów wybuchowych i amunicji wraz z zapleczem dla pracowników i wojska. Produkcja odbywała się tam w latach 1939-45. Do dzisiaj zachowały się pozostałości hal produkcyjnych, silosów, schronów czy podziemnych kanałów. Kombinat posiadał sieć dróg i linii kolejowych.
Część z tych obiektów stało się miejscem zimowego schronienia dla mopków. Upodobały one sobie jeden z podziemnych tuneli. Znajduje się on obecnie na obszarze Natura 2000 Mopkowy Tunel koło Krzystkowic.
Mopek jest gatunkiem znoszącym podczas hibernacji temperatury nawet nieznacznie poniżej zera i dlatego może zimować w piwnicach, bunkrach i sztolniach. Większość odnalezionych w Polsce stanowisk zimowania tego gatunku mieści się w obiektach zbudowanych przez człowieka.
PAP – Nauka w Polsce
Marcin Rynkiewicz
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!