Europa Wiadomości

Portugalia: W ostatnim tygodnie aż 9 różnych redakcji użyło sformułowania “polski obóz koncentracyjny”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ambasada RP w Lizbonie interweniowała w dziewięciu redakcjach po serii publikacji zawierających sformułowanie “polski obóz koncentracyjny” w odniesieniu do Auschwitz. Większość z nich została skorygowana – poinformował rzecznik prasowy placówki.

Rzecznik Bogdan Jędrzejowski powiadomił, że od 21 października w portugalskich mediach pojawiła się seria publikacji zawierających zwroty sugerujące, że Auschwitz był polskim obozem koncentracyjnym.

W mijającym tygodniu w portugalskich mediach pojawiło się wyjątkowo wiele sytuacji użycia wadliwych kodów pamięci. Interweniowaliśmy we wszystkich przypadkach – w niektórych korespondencyjnie, w większości mailowo – mówi Jędrzejowski.

Informacje sugerujące, że niemieckie nazistowskie obozy zagłady były polskimi pojawiły się w telewizji SIC Noticias oraz w ośmiu tytułach prasowych i internetowych, m.in. dziennikach “Record”, “A Bola”, “Diario de Coimbra” oraz “I”, a także w tygodniku “Sol”.

Placówka zaleciła wydawcom zapoznanie się z publikacją “Wadliwe kody pamięci”, a ambasador RP Jacek Junosza Kisielewski wystosował list do redaktorów naczelnych “Diario de Coimbra” oraz dziennika sportowego “Record”. Po reakcji placówki na portalu tygodnika “Sol” oraz stronie internetowej dziennika “I” niezwłocznie pojawił się fragment o “obozie koncentracyjnym Auschwitz, utworzonym przez nazistowskie Niemcy, gdy okupowały Polskę” oraz o “obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz, utworzonym w Polsce przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej” – dodał przedstawiciel ambasady.

We wtorek polska placówka dyplomatyczna podjęła interwencję w sprawie opublikowanego przez “Diario de Coimbra” tekstu, w którym znalazło się sformułowanie “Auschwitz (Polska)”. W środę gazeta opublikowała tekst polskiego ambasadora o “wadliwych kodach pamięci”, który domagał się sprostowania.

21 października polska ambasada podjęła pisemną interwencję po zamieszczeniu przez “Expresso” na jego internetowej stronie tekstu pt. “Sztuka jako ratunek”. W poniedziałek lizboński tygodnik zmienił sformułowanie dotyczące Auschwitz, określające go mianem “obozu zagłady działającego od 1940 do 1945 w Polsce”, poprzez dodanie zwrotu “okupowanej przez niemieckich nazistów”.

Magna Polonia wspiera: Aby przeciwdziałać temu zjawisku grupa osób wyszła z inicjatywą wyprodukowania filmu dokumentalnego “German Death Camps” w językach angielskim, niemieckim i polskim, i środki na ten cel chce zebrać za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl

. Na ten moment zebrano 25000 zł z kwoty 90000 zł potrzebnej do zrealizowania filmu. Film będzie skierowany przede wszystkim do widzów z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. O ile pozwolą na to fundusze całość będzie wzbogacona o inscenizacje, animacje i kolejne ścieżki dźwiękowe z lektorem w innych językach.

W filmie zostanie przedstawiona historia powstania obozów koncentracyjnych w III Rzeszy i na terenach okupowanej przez nią Polski, holocaust Żydów, kłamstwo oświęcimskie i zaliczające się do niego mówienie o “polskich obozach zagłady”.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/german-death-camps
Strona internetowa filmu: http://germandeathcamps.film

Wsparcie przez PayPal: http://bit.ly/2yrZpzD

Film zapowiadający: https://www.youtube.com/watch?v=fvJxYD2HF-k

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!