Wiadomości

Posadzono las w imieniu Cyfrowych Wolontariuszy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Lasy Państwowe i Centrum GovTech wspólnie sadzą „Las GovTech Festival” na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Drzewa posadzono w imieniu Cyfrowych Wolontariuszy – młodych ludzi, którzy pomagają cyfrowo osobom starszym w ramach akcji #WspierajSeniora.
„Las GovTech Festival”, który powstanie będzie miał powierzchnię 10 ha. Inicjatywa Cyfrowy Wolontariusz, podejmowana w ramach GovTech Festiwalu, będąca częścią Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów ma na celu nie tylko promowanie bezinteresownej pomocy osobom wykluczonym cyfrowo, ale także zwiększanie kompetencji użytkowników Internetu, przełamanie analogowych barier i zachęcenie do korzystania z najnowszych cyfrowych rozwiązań.

Cyfrowi Wolontariusze, którzy zgłosili chęć cyfrowej pomocy osobom starszym zostali odpowiednio przeszkoleni w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Cyfrowy Wolontariusz to nie tylko aktywność w sferze internetowej, ale również realne działanie, ponieważ to dzięki ich aktywności powstanie „Las GovTech Festival”, jako ekologiczna inicjatywa prosto z cyfrowego świata.

Lasy Państwowe zasadzą drzewa na powierzchni 10 ha w Nadleśnictwie Rytel położonym na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, które zostało wybrane przez wolontariuszy spośród obszaru leśnego zniszczonego przez huragan stulecia z 2017 r. W ten sposób powstanie jedyny w swoim rodzaju las, który będzie pochłaniał ok. 40 ton CO2 rocznie, czyli równowartość rocznej emisji z ponad 1700 motocykli.

– Otacza nas cyfrowy świat. Także my, leśnicy, korzystamy z nowoczesnych technologii dla celów gospodarki leśnej. Dlatego mamy świadomość, że korzystanie z technologii teleinformatycznych jest kluczowe i aktywnie staramy się wspierać tego rodzaju działania, które mają na celu ograniczenie tzw. wykluczenia cyfrowego – Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Chcąc jednocześnie Cyfrowym Wolontariuszom pokazać naturę w jej pełnym bogactwie po raz kolejny podejmując współpracę z Kancelarią Premiera i włączając się w akcję Cyfrowego Wolontariatu zainicjowaną przez GovTech Polska. To tym bardziej cenna inicjatywa, że pośrednio skierowana jest do tych, którzy – w tym trudnym pandemicznym czasie – z cyfrowego wykluczenia wyłączają kolejne grupy seniorów. Łączymy tym samym dwa ważne współczesne elementy: technologię i ekologię, dodatkowo wprowadzając ważny aspekt edukacji przyrodniczej.

Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech dodaje:

– Cieszę się, że dzięki współpracy tak wielu podmiotów, nasz wspólny cel, jakim jest pomaganie innym rozszerza się właśnie o aspekt cyfrowy. Szczególnie teraz, kiedy bez technologii nie wyobrażamy sobie załatwiania najbardziej prozaicznych czynności. Zależy nam na tym, by jak najwięcej obywateli korzystało z usług publicznych, które dostępne są już teraz oraz na stałym dodawaniu do tego katalogu kolejnych. Jednocześnie, równie kluczowe jest dla nas to, by te usługi były dostępne, bezpieczne i łatwe w użytku dla każdego. Co więcej, każda aktywność cyfrowa w ramach akcji #CyfrowyWolontariusz pozwala nam nie tylko pomagać innym, ale też brać udział w akcji odbudowy lasów na terenach dotkniętych klęską żywiołową. Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to projekt, który uwidacznia najlepsze cechy naszego społeczeństwa – gotowość do pomocy innym, zdolność do współpracy i solidarność międzypokoleniową. Takie inicjatywy pokazują, że możemy łączyć się w działaniu i razem osiągać więcej.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!