Wiadomości

Post w Wielką Sobotę? Kościelne przepisy są jasne w tej kwestii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wielka Sobota w Kościele katolickim to dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Tego dnia w kościołach święcone są pokarmy. A czy obowiązuje, a jeśli tak, to do kiedy trwa post w Wielką Sobotę? Kościelne przepisy nie zostawiają wątpliwości, ale w grę wchodzi też tradycja.

Wielka Sobota wieńczy w Kościele Triduum Paschalnego. To czas ciszy i zadumy. W tym dniu Kościół upamiętnia czas, gdy ciało Jezusa spoczywało w grobie. Jednym z ważniejszych elementów Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów, które znajdą się na wielkanocnym stole. Tradycyjnie, w skład święconki wchodzą m.in. jajka, chleb, kiełbasa i inne produkty spożywcze. Poświęcone pokarmy są symbolem dziękczynienia za otrzymane dary, a także błogosławieństwa na nadchodzące Święta Wielkanocne.

Współcześnie w Wielką Sobotę, zgodnie z kościelnymi przepisami, katolików NIE OBOWIĄZUJE ani post ścisły (czyli ograniczanie liczby posiłków), ani wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ścisły obowiązuje osoby od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia wyłącznie w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

To oznacza, że w Wielką Sobotę wierni, którzy spożywają pokarmy mięsne, nie popełniają grzechu. I to niezależnie od tego, czy mięso spożyją przed pójściem do kościoła ze święconką, czy po, co często jest wskazywane jako graniczny czas postu. To, że post nie jest nakazany, nie oznacza jednak, że tradycyjnie pościć nie można. Kościół, mimo że tego nie nakazuje, to do postu w Wielką Sobotę zachęca.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!