3 listopada br. w Londynie zawiązano nową organizację, walczącą o rozliczenie żydonazistowskich zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości. W jej skład weszli m.in. byli specjalni sprawozdawcy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Żydzi zdążyli już nazwać tych ludzi “antysemitami”.
Powołano “Trybunał Gazy”. Grupa naukowców, intelektualistów, obrońców praw człowieka oraz przedstawicieli mediów i organizacji społecznych zebrała się w w Londynie, aby zainaugurować symboliczny „Trybunał Gazy”. Jest to niezależna inicjatywa, majaca pełnić funkcję „trybunału człowieczeństwa i sumienia”.
Trybunał ma funkcjonować pod przewodnictwem Richarda Falka, wybitnego eksperta prawa międzynarodowego i byłego Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. Okupowanych Terytoriów Palestyńskich. Postawił on sobie za cel zwrócenie uwagi społeczeństwa obywatelskiego na nadużycia w czasie konfliktu, który nasilił się po 7 października 2023 roku, czyli dacie wybuchu powstania w gazańskim getcie.
“Trybunał Gazy”, który zwołał dwudniowe wstępne spotkania przygotowawcze w Londynie, zgromadził około 100 uczestników. W jego skład wchodzą byli specjalni sprawozdawcy ONZ, Michael Lynk i Hilal Elver, a także wybitni naukowcy, tacy jak Noura Erakat, Susan Akram, Ahmet Koroglu, John Reynolds, Diana Buttu, Cemil Aydın i Penny Green. W spotkaniu wzięli udział też m.in.: Ilan Pappe, Jeff Halper, Ussama Makdisi, Ayhan Citil, Cornel West, Avi Shlaim, Naomi Klein, Aslı Bali, Mahmood Mamdani, Craig Mokhiber, Hatem Bazian, Mehmet Karlı, Sami Al-Arian, Frank Barat, Hassan Jabareen i Willy Mutunga.
Pierwszego dnia spotkania odbyła się specjalna sesja z udziałem przedstawicieli palestyńskich organizacji połecznych i obrońców praw człowieka. Wśród organizacji biorących udział w wydarzeniu znalazły się: Law for Palestine, Palestinian Environmental NGOs Network, Arab Network for Food Sovereignty (APN), Adalah, Legal Centre for Arab Minority Rights in Israel, palestyńska organizacja praw człowieka Al-Haq, BADIL, Al-Mezan Centre for Human Rights, grupa zajmująca się wsparciem więźniów i prawami człowieka Addameer oraz Palestinian Centre for Human Rights (PCHR).
Tematem obrad było ustalenie strategii operacyjnych, procesów logistycznych i zasad komunikacji.
Według organizatorów drugi etap postępowania przed Trybunałem Gazy zaplanowano na maj 2025 roku w Sarajewie w Bośni i Hercegowinie, gdzie przygotowane raporty, zeznania świadków i projekty oświadczeń zostaną udostępnione opinii publicznej. Oczekuje się, że podczas sesji w Sarajewie przemawiać będą przedstawiciele społeczności dotkniętych problemem oraz biegli sądowi.
Główna rozprawa Trybunału, stanowiąca kluczową część inicjatywy, planowana jest na październik 2025 roku w Stambule w Turcji. Tam panel ekspertów przedstawi projekt ustaleń i decyzji Trybunału, uwzględniający zeznania świadków oraz oświadczenia palestyńskich cywilów i organizacji dotkniętych kryzysem. Trybunał zamierza wydawać rekomendacje i podnosić świadomość społeczeństwa globalnego na temat kryzysu w Strefie Gazy oraz żydonazistowskich zbrodni, które skalą można powrónać tylko do mordów hitlerowskich i stalinowskich.
Utworzenie Trybunału odzwierciedla rosnącą frustrację spowodowaną odczuwanymi ograniczeniami i opóźnieniami w formalnych międzynarodowych systemach wymiaru sprawiedliwości, takich jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) i Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), w których rozpatrywanie spraw dotyczących żydowksich zbrodni przebiega powoli.
Pomimo trwających dochodzeń MTS i MTK – w tym sprawie wniesionej przez Republikę Południowej Afryki przeciwko Izraelowi, w której zarzucano mu naruszenie Konwencji w sprawie ludobójstwa – organizatorzy Trybunału twierdzą, że te oficjalne organy są często ograniczone przez rozbudowane procedury i zewnętrzne naciski polityczne żydonazistowskiego lobby. Deklaruja, celem ich organizacji jest wypełnienie luki poprzez skupienie się na wpływie polityki Izraela i działań podejmowanych przez ten kraj na ludność palestyńską.
Oprócz odniesienia się do niedawnych zbrodni, które widział cały świat, ramy prawne Trybunału uwzględnią wątki kolonializmu osadniczego i apartheidu, umieszczając ustalenia w kontekście trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego i wydarzeń historycznych, takich jak Nakba z 1948 roku i okupacja terytoriów palestyńskich przez Izrael po 1967 roku.
Według organizatorów Trybunał Gazy „czerpie swoją moc i autorytet nie od rządów, ale od ludzi w ogólności, a Palestyńczyków w szczególności, wykorzystując intelektualny dorobek ludzkości, z którym każdy obdarzony zdrowym rozsądkiem może się zgodzić i który może wydawać orzeczenia i dokumenty, do których można się odwoływać w kontekście przyszłych problemów”.
NASZ KOMENTARZ: Miejmy nadzieję, że powstały właśnie Trybunał spełni rolę Norymbergi dla żydowskich zbrodniarzy przeciwko ludzkości. Bez wątpienia jego zawiązanie jest korzystne, gdyż będzie stanowić formę nacisku na MTK, w celu przyspieszenia procedur i ogłoszenia Izraela oficjalnie reżimem zbrodniczym; reżimem pokroju III Rzeszy.
Polecamy również: Ukraina chce płacić za sprzęt wojskowy złożami naturalnymi
Wspieraj Fundację Magna Polonia! 🇵🇱
Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!