Poznaniacy uczczą dziś Wielkopolan, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim. W tym celu poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował grę terenową. Zabawie towarzyszy hasło „Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim”.
Zadaniem uczestników gry jest odnalezienie w przestrzeni miejskiej zadań związanych z powstaniem i ich wykonanie.
W Poznańskim oddziale IPN rozpoczął się wykład poprzedzający zabawę. Prelekcja dotyczy zrywu sprzed 74 lat.
Według szacunków w Powstaniu Warszawskim walczyło ok. tysiąca osób związanych z Wielkopolską.
– Wielkopolanie z różnych powodów znaleźli się w Warszawie podczas II wojny światowej w Generalnym Gubernatorstwie. Część osób znalazła się w Warszawie przed wojną, część jednak musiała uciekać przed Niemcami, szczególnie przed niemieckim aparatem terroru, gdzie przedostając się do Generalnego Gubernatorstwa, które również było okupowane przez Niemców, jednak trochę łatwiej było się im ukryć, zmienić tożsamość. Wreszcie, część tych osób pochodziła z rodzin, które zostały wysiedlone przez Niemców podczas II wojny światowej i przymusowo znalazły się na terenie Generalnego Gubernatorstwa – zaznaczył Witold Sobócki z Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu.
Gra, jaką organizuje Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu wpisuje się w obchody z okazji 74. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Zryw z 1 sierpnia 1944 roku był największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki przystąpiło wówczas około 50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!