Łącznie niemal tysiąc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w weekend przysięgi w całym kraju. Uroczystości odbyły się m.in. w Bydgoszczy, Gliwicach i Tarnobrzegu.
W niedzielę w Bydgoszczy przysięgę złożyło 126 żołnierzy 81. batalionu lekkiej piechoty w Toruniu, wchodzącego w skład 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się na Wyspie Młyńskiej w centrum miasta. Żołnierze przysięgę złożyli na sztandar batalionu dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Z kolei w Gliwicach 92 żołnierzy WOT z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę przysięgę na sztandar 7. kompanii bojowej Zabrskiego Pułku Piechoty im. Stefana Czarnieckiego, w tamtejszej jednostce wojskowej . Była to trzecia i ostatnia w tym roku taka uroczystość w tej jednostce.
W Tarnobrzegu (Podkarpackie) prawie 150 żołnierzy złożyło w niedzielę przysięgę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Była to już dwunasta i ostatnia w tym roku przysięga w tej brygadzie. Uroczystość odbyła się na placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu.
Minister obrony Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do nowo zaprzysiężonych żołnierzy Wojska Polskiego ocenił, że jest to wyjątkowy dzień, „jeden z tych, który pozostanie w waszej pamięci na resztę życia”.
„Wypowiadając rotę przysięgi przyjmujecie na siebie wielkie zobowiązanie, stajecie w szeregu tych, którzy tworzyli Rzeczpospolitą, bronili jej wolności i niepodległości. Podjęliście decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, nowej formacji wojskowej, która stanowić będzie istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju. Waszym zadaniem jest chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności, zarówno podczas wojny jak i w przypadkach sytuacjach kryzysowych, blisko współdziałając z administracją lokalną i pozostałymi rodzajami naszych Sił Zbrojnych”- napisał Błaszczak w liście odczytanym podczas uroczystości w Tarnobrzegu przez płk. Konrada Korpowskiego, szefa szkolenia WOT.
8. Kujawsko-Pomorska Brygada OT, której dowództwo mieści się w Bydgoszczy, powstała na początku 2018 r. Dotychczas sformowano batalion w Toruniu, a kolejne mają powstać w Grudziądzu i Inowrocławiu. Z kolei 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Trwa nabór kandydatów do służby. W woj. śląskim docelowo powstaną cztery bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i w Kuźni Raciborskiej. Dowództwo brygady znajduje się w Katowicach, zaś w Bytomiu znajdą się m.in. kompania saperów i pluton medyczny. Natomiast 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.
"Zołnierze 11 Małopolskiej Brygady Łobrony Terytorialnyj – Cyście są gotowi?" – przemówienie Górala – żołnierza WOT podczas #przysięga #Terytorialsi w @krakow_pl @malopolskaPL pic.twitter.com/kBUUscHAXa
— Terytorialsi (@terytorialsi) 2 grudnia 2018
Jak wskazują organizatorzy szkoleń, z każdym kolejnym powołaniem do służby dostrzegalnych jest kilka trendów: malejąca średnia wieku ochotników, coraz większa liczba kobiet i coraz większa liczba osób, które postanowiły wstąpić do WOT zachęcone przez tych, którzy już pełnią służbę. Coraz więcej wśród “terytorialsów” jest także par i małżeństw, które zdecydowały się wspólnie wstąpić w szeregi WOT. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie, w niespełna dwa lata po utworzeniu, w szeregach piątego rodzaju sił zbrojnych służy już prawie 17 tysięcy żołnierzy.
/defence24.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!