Wiadomości

Premier Szydło proponuje przenieść do Polski pomnik Jana Pawła II, który francuski sąd chce pozbawić krzyża

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Rząd podejmie starania, żeby „ocalić od ocenzurowania” pomnik papieża Jana Pawła II we Francji. Zaproponujemy przeniesienie go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej – powiedziała premier Beata Szydło.

Premier odniosła się do sporu o pomnik Jana Pawła II w gminie Ploermel w Bretanii. Postanowieniem Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, z posągu ma zostać usunięty krzyż. 

– Jan Paweł II mówił, że historia uczy, że demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm – zauważyła w rozmowie z PAP premier Szydło.

– Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności – laicyzacji państwa – wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków – podkreśliła szefowa rządu. 

– Polski rząd podejmie starania, by pomnik naszego rodaka ocalić od ocenzurowania i zaproponujemy, aby przenieść go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej – zapowiedziała szefowa rządu.

We Francji sąd nakazał usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II

Pomnik stoi w Ploermel od 2006 r. Dziennik „Le Figaro” pisze, że od początku był przedmiotem kontrowersji z powodu jednego z jego elementów – krzyża. 

Postanowienie Rady Stanu potwierdza werdykt sądu administracyjnego w Rennes, z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie dokonają, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

Jak podał „Le Figaro”, mer Ploermel Patrick Le Diffon rozważa inne rozwiązanie, czyli zmianę klasyfikacji miejsca, w którym stoi rzeźba, tak by formalnie nie był to teren publiczny.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!