Zostałem oszukany przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz – oświadczył prezydent Leszna Łukasz Borowiak po spotkaniu samorządowców na sesji „Samorządna Rzeczpospolita”. Podkreślił, że odcina się od zaprezentowanego tam projektu.
Sesja „Samorządna Rzeczpospolita” była częścią odbywającego się 1-11 czerwca w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności, zorganizowanego dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. W sesji zorganizowanej w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wzięło udział ponad 400 samorządowców, w tym prezydenci największych miast. Na spotkaniu zaprezentowano 21 tez, zawierających propozycje zmian dotyczących funkcjonowania samorządów.
Prezydent Leszna oświadczył na Twitterze, że odcina się od tego projektu. „Zostałem dzisiaj oszukany przez Dulkiewicz. Ucieszyłem się z zaproszenia na cudowne święto demokracji. Byłem w Gdańsku i niestety Pani Prezydent uprawia tylko politykę. To była zaplanowana akcja polityczna. Ilu samorządowców jest z Panią? Ja się odcinam od tego projektu!” – napisał.
Borowiak jest prezydentem Leszna od 2014 r. W wyborach startował z listy komitety PL18, za co został usunięty z PO – wcześniej był m.in. posłem z ramienia tej partii.
W preambule do dokumentu zawierającego 21 tez przypomniano, że po wyborach 4 czerwca 1989 r. „demokracja na szczeblu lokalnym zyskała realny wymiar”. „Niestety, w ostatnich latach obserwujemy działania mające na celu centralizację państwa i ograniczenie roli wspólnot lokalnych. Dlatego, reprezentując naszych mieszkańców, żądamy zapewnienia możliwości rozwoju naszych miast i gmin zgodnie z Konstytucją RP i Europejską Kartą Samorządu Lokalnego” – napisano w preambule.
„Przedstawiamy 21 tez, które – po konsultacjach z mieszkańcami, sektorem pozarządowym i całym środowiskiem samorządowym – zaprezentujemy 31 sierpnia 2019 roku jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej. Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP” – poinformowano.
„Będziemy dążyć do tego, aby nasze miasta i gminy, w 2020 roku, 30 lat od pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, uzyskały prawodawstwo godne demokratycznej Polski w Europie. Chcemy Polski samorządnej i solidarnej, w której mieszkańcy sami decydują o losach swoich lokalnych wspólnot” – podkreślono w preambule.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!