Prezydent podpisał ustawę blokującą podwyżki cen prądu. Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.
Tu po świętach Bożego Narodzenia Sejm, a następnie Senat błyskawicznie przegłosowali ustawę, która ma powstrzymać wzrost cen energii elektrycznej.
– Nie doprowadzimy do wzrostu cen energii – podkreślał podczas sejmowej debaty nad ustawą premier Mateusz Morawiecki.
Wczoraj wieczorem ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.
– Pan prezydent wielokrotnie podkreślał, że każda ustawa, która jest ustawą prospołeczną, która służy Polakom, będzie przez niego podpisana. Tak tez jest w tej sytuacji. Pan prezydent podpisał ustawę – poinformował rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski.
Prezydent Andrzej Duda jeszcze przed pracami w parlamencie deklarował swoje poparcie dla noweli.
– Jestem gotów podpisać takie ustawy w każdej chwili. To są rzeczy ważne i taka jest rola prezydenta, żeby to, co służy ludziom, było realizowane – zaznaczył Andrzej Duda.
Ceny energii elektrycznej miały poszybować w górę w nowym roku. To efekt polityki klimatycznej Unii Europejskiej i związaną z tym koniecznością zakupu uprawnień do emisji CO2. Jeszcze rok temu za takie uprawnienia trzeba było zapłacić 5 euro za tonę. W tym roku cena wzrosła aż o 400 proc. – do 25 euro.
– Faktem jest, że ceny hurtowe energii elektrycznej w większości krajów UE rosną. Wiadomo też, że odpowiada za to pakiet klimatyczny, który był negocjowany w roku 2008 i 2014, a więc przez naszych poprzedników – przypomniał premier Mateusz Morawiecki.
Premier zarzucił poprzednikom brak zainteresowania tym, że między rokiem 2008 a 2012 energia elektryczna dla gospodarstw domowych podrożała o 50 proc.
– My chcemy znaleźć najlepszą równowagę w gospodarce pomiędzy potrzebami społeczeństwa a potrzebami rozwojowymi. I dlatego przygotowaliśmy rozwiązania – i one zostały przyjęte – które dają możliwość utrzymania cen w roku 2019 na poziomie roku 2018 dla wszystkich firm, dla wszystkich gospodarstw domowych, dla ludzi – podkreślił Mateusz Morawiecki.
Rząd – jak zauważył premier Mateusz Morawiecki – naprawił błędy poprzedników. Nowa ustawa obniża akcyzę za energię elektryczną z 20 do 5 zł za megawatogodzinę. Oprócz tego obniżono opłatę przejściową aż o 95 procent. Spółki energetyczne mogą liczyć na rekompensaty. Na ten cel rząd przeznaczy 4 miliardy złotych. Łączy koszt wszystkich tych rozwiązań wyniesie 9 miliardów złotych. Środki będą pochodzić ze sprzedaży dodatkowych uprawnień do emisji CO2.
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!