Sejmowa Komisja Zdrowia oraz Komisja Polityki Społecznej i Rodziny będą dalej pracowały nad obywatelskim projektem, który wprowadza dobrowolność szczepień ochronnych – zdecydowali dziś posłowie.
Za procedowaniem w komisjach głosowało 252 posłów, 158 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku PO o odrzucenie projektu.
Inicjatorem nowelizacji ustawy jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Pod projektem podpisało się ponad 121 tys. obywateli.
Justyna Socha, pełnomocnik komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, wyraziła zadowolenie z faktu, że posłowie dali szanse na prowadzenie debaty ws. szczepień.
– Przyszliśmy do Sejmu w imieniu obywateli poszkodowanych przez przymus i powikłania szczepień, niepożądane odczyny poszczepienne. Jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzami i naukowcami, którzy również popierają potrzebę dialogu i debaty na temat zmian, jakie przewiduje projekt. Kolejny raz podkreślam, nie jest on antyszczepionkowy. Szczepienia nadal mają być refundowane, jak to jest w 20 krajach Europy – powiedziała Justyna Socha.
Projekt zakłada możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemicznego lub epidemii.
W Polsce co roku wykonuje się kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci.
Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 r. zanotowano blisko 3,5 tys. odmów, a w 2017 r. – ponad 30 tys.
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!