Jak informuje portal pch24.pl arcybiskup Eamon Martin, zwierzchnik Kościoła irlandzkiego, ocenił, że w Irlandii nie brakuje katolików, którzy chcą swoim życiem głosić Ewangelię i świadczyć o Chrystusie. Będąc ostatnio gościem podcastu prowadzonego przez Centrum Świętego Patryka w Downpatrick podkreślił jednak, że często spotykają się oni wtedy z wrogą reakcją otoczenia.
W ocenie hierarchy Kościół w Irlandii jest obecnie w okresie przejściowym, ale nie zginie. – W dzisiejszej Irlandii jest wielu ludzi, którzy chcą żyć wiarą chrześcijańską, którzy chcą być katolikami, którzy chcą publicznie wyznawać swoją wiarę katolicką i czują, że nie mogą tego zrobić z powodu wyśmiewania, ponieważ w niektórych przypadkach spotykają się z represjami z powodu tego, w co wierzą, i być może jest to na pograniczu form prześladowania – powiedział prymas Martin. Arcybiskup uważa, że sytuacja katolików w Irlandii jest na tyle poważna, iż konieczne może być nawet zastosowanie środków zapobiegających przypadkom dyskryminacji.
Odnosząc się do sytuacji związanej z kryzysem koronawirusowym arcybiskup zaznaczył, że jest „za wcześnie, aby powiedzieć”, czy lockdown przyspieszył proces absencji na Mszach Świętych. Zauważył, że istnieje też możliwość uczestniczenia w nabożeństwach online. – Wiele osób wróciło do sakramentów – twierdzi hierarcha, wskazując jednocześnie, że frekwencja na nabożeństwach wypełnia normy narzucone przez przepisy antycovidowe. – W tym czasie Duch wzywa i obdarowuje ludzi do budowania kościoła. Kościół nie zginie – wyraził swoją nadzieję, związana z przyszłością Kościoła na Zielonej Wyspie, arcybiskup.
Eamon Martin jest głową Katolickiego Kościoła w Irlandii oraz arcybiskupem Armagh. W 2013 roku oświadczył, że osoby stanowiące prawo oraz wyraźnie i publicznie popierające aborcję, same się ekskomunikują i nie powinny przystępować do Komunii Świętej. Wyraził też swoje niezadowolenie z wyników referendum legalizującego związki jednopłciowe w Irlandii. – Jednym z największych wyzwań stojących przed naszym Kościołem jest uznanie przeszłości, życie z nią i wyciąganie wniosków z niej, w tym straszliwej traumy spowodowanej nadużyciami – powiedział z kolei komentując fale skandali seksualnych, które dotknęły Kościół Katolicki w Irlandii.
Walka trwa.
Źródło: pch24.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!